Kuşadası’nda yaşayan Ukraynalılar dernek kurdu

Kuşadası ilçesine yerleşen, ülkelerinde isim yapmış ekonomist, doktor ve sanatçıların da aralarında bulunduğu Ukraynalılar dernek kurdu. Türkiye ile Ukrayna’nın yakınlaşması için çalışma başlattı.

Bu haber 09 Kasım 2018 - 10:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çeşitli nedenlerle Kuşadası’na yerleşen Ukrayna vatandaşları, kurdukları Ukrayna Kültür Derneği ile ilçenin ve Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla gönüllü turizm elçiliğine başladı. Ekonomist, doktor, sanatçı ve iş insanlarının da aralarında yer aldığı dernek üyeleri, kültürlerini yaşatmak, Kuşadası’nda ülkelerini tanıtmak, ülkelerinde ise Kuşadası ve Türkiye’yi anlatmak için faaliyet yürütüyor. Yaklaşık 9 ay önce kurulan ve 30 üyesi olan derneğin girişimleriyle; Kuşadası ile Ukrayna’daki Cherkasy’nin kardeş kent olması için ilk adım atıldı. Kuşadası Belediye Meclisi kasım ayı oturumunda kardeş kent onayını oy birliği ile verdi.

Kuşadası Ukrayna Kültür Derneği Başkanı Svıtlana Potapenko Yıldırım, Ukrayna’da Türkiye’nin geri kalmış bir ülke olduğu yönünde önyargı olduğunu belirtip, “Burasını kapalı bir ülke olarak düşünen vatandaşlarımız, Kuşadası’na gelince bir Avrupa kentini görüyor ve şaşırıyorlar. Buraya yerleşmek istiyorlar. Bu ön yargıyı kırmak için derneğimiz girişimi ile Ukrayna’dan bir TV kanalı Kuşadası’na geldi, tanıtım yaptı. Bizler zaten sadece tanıtımda değil, kültür, iş alanında bir takım adımlar attık. Ortak projeler yaptık, yapacağız. Bu konuda çok şanslıyız buraya yerleşen Ukraynalılar arasında farklı dallarda isim yapmış, ekonomistler, doktorlar, sanatçılar, iş insanları var. Buradan da Ukrayna ile iş yapmak isteyenlere de yardımcı olmak istiyoruz. Türkiye’de Ukrayna derneklerine çok büyük destek var. Geçtiğimiz günlerde Antalya’ya gelen Cumhurbaşkanımız, Türkiye’deki 12 Ukrayna derneğinin yöneticileri ile buluştu. Biz de kendisini Kuşadası’na davet ettik. İnşallah buraya da gelecek. Kardeş şehir projemizin Belediye Meclisinde onaylanmasından memnuniyet duyduk” dedi.

Türkiye’de, Ukrayna’yla ilgili cinsiyetçi önyargıları yıkmak istediklerini de belirten Svıtlana Potapenko Yıldırım, el işinin kendi kültürlerinde de önemli yer tuttuğunu, bu nedenle Kuşadası Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (KUŞAKK) ile çeşitli çalışmalar yaptıklarını da sözlerine ekledi. (DHA)

9.11.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.