Kremlin’den Beyaz Saray’a yanıt: “Kırım’ı Ukrayna’ya geri vermeyeceğiz”

1027226523

Basın mensuplarının Washington’dan gelen Kırım açıklamasıyla ilgili sorularını yanıtlayan Peskov, “Rusya, Ukrayna’daki krizin yatışması için çaba göstermeye devam ediyor ve şimdiye dek olduğu gibi sabırlı ve tutarlı olarak ABD de dahil olmak üzere partnerlerimize Kırım’ın Rusya topraklarına katılmasının nedenlerini açıklama niyetinde. Ancak Kırım’ın iadesi söz konusu değil ve bu konuyu yabancı partnerlerimizle tartışmayacağız” dedi.

‘PUTİN, UKRAYNA’DA MEYDANA GELEN VE YURTDIŞINDAN FİNANSE EDİLEN DARBEYİ OLDUKÇA SABIRLI ŞEKİLDE AÇIKLIYOR’

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in partnerlerine ve görüştüğü kişilere Kırımlılar’ın Rusya’dan koruma isteme ve Rusya’nın bir parçası olma kararı almalarının nedenlerini sabırlı ve oldukça tutarlı bir şekilde açıkladığını biliyorsunuz. Devlet Başkanı, Ukrayna’da meydana gelen ve yurtdışından finanse edilen darbeyi oldukça sabırlı ve tutarlı bir şekilde açıklıyor” diye devam eden Peskov, Rusya’nın Kırım’la ilgili argümanlarını Washington da dahil olmak üzere yabancı partnerlerine farklı düzeylerde ve detaylı olarak anlattığını vurguladı.

‘TRUMP’IN KABİNESİNİN SON HALİNİ ALMASINI BEKLEMELİYİZ’

Öte yandan Rusya ve yeni ABD yönetimi arasındaki ilişkilerin henüz kurulmadığına da dikkat çeken Peskov, ABD Başkanı Donald Trump’ın kabinesinin nihai halini almasını beklemeleri gerektiğini kaydetti.

Peskov, kabine netleştikten sonra ABD ile temas kurulmasını, Kırım konusunu ABD’li partnerlere etkili, sakin ve yapıcı bir şekilde anlatmayı umduklarını da sözlerine ekledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, dünkü basın toplantısında “ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın, Kırım’ı Ukrayna’ya geri vermesini bekliyor” demişti.

RUSYA DIŞİŞLERİ: “TOPRAKLARIMIZI GERİ VERMEYİZ”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Beyaz Saray’dan gelen ‘Kırım’ın Ukrayna’ya geri verilmesini bekledikleri’ yönündeki açıklamaya cevap verdi.
Haftalık basın toplantısını düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’ya, Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer’ın dün dile getirdiği “ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın, Kırım’ı Ukrayna’ya geri vermesini bekliyor” yönündeki açıklaması soruldu.
Zaharova bu soruyu, “Biz topraklarımızı geri vermeyiz. Kırım, Rusya’nın toprağı” diyerek yanıtladı. (Sputnik Türkçe)

15.2.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.