“Koronavirüs” zamları sonrası devlet harekete geçti, büyük marketlere ceza yolda

Ukrayna’da koronavirüs paniğinin başlamasının ardından gıda ürünlerinin fiyatlarına fahiş zamlar yapan süpermarket zincirlerine ve toptancılara yönelik inceleme başlatıldı. Hangi ürünün fiyatı ne kadar pahalandı?

Bu haber 27 Mart 2020 - 13:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna Tekelleşmeyle Mücadele Komitesi (AMKU) Başkanı Oleksiy Hmelnitskiy, başkent Kiev’de gıda ürünlerinde aşırı fiyat artışına giden tedarikçiler ve süpermarket zincirleri hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

Novus, Auchan, Metro Cash&Carry Ukraine, Silpo, Villa, ATB, Varus, Eko Market, Velika Kişenya, Velmart süpermarket zincirleri ve bazı tedarikçi şirketlerle ilgili inceleme yürütüldüğü belirtildi.

Ukrayna Tekelleşmeyle Mücadele Komitesi, haksız rekabete yol açacak ihlallerde bulunduklarının tespit edilmesi halinde bu şirketlere 2019 yılı cirolarının yüzde 10’u tutarında para cezası verilebileceğini açıkladı.

Karabuğdaya yüzde 50, patatese yüzde 60 zam

Koronavirüs salgınının yayılmasını engellemeye yönelik getirilen sınırlamalar sonrası Ukrayna’da da birçok kişi süpermarketlere hücum ederken, bazı gıda ürünlerinin fiyatları ciddi oranlarda zamlandı.

Bazı marketlerde karabuğdayın yüzde 50, şekerin yüzde 16, patatesin yüzde 60 pahalandığı görüldü.

27.3.2020

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.