Koronavirüs etkisi: “Kiev’de restoranların yarısına yakını kapanabilir”

Ukrayna’da koronavirüs salgınının yeme-içme sektöründeki olumsuz etkileri derinleşmeye devam ediyor.

Bu haber 22 Nisan 2020 - 11:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna’da karantina önlemleri nedeniyle yaklaşık 1,5 aydır faaliyet gösteremeyen restoran ve kafelerin birçoğunun, evlere servis hizmetlerine devam etmelerine rağmen dayanma gücünün kalmadığı ve faaliyetlerine son verebileceği belirtiliyor.

Ubr.ua’nın görüşlerini aldığı uzmanlar, karantina önlemlerinin sonlandırılması halinde bile, Kiev’de kapanmak zorunda kalacak kafe ve restoranların oranının yüzde 40’ı bulabileceğini tahmin ediyor.

Pro-consulting şirketi genel müdürü Aleksandr Sokolov, Kiev’de mart ayında evlere yemek servisi hizmetlerine olan talebin bir önceki aya göre yüzde 19,2, ocak ayına göre yüzde 3,7 arttığı bilgisini verdi.

Sokolov, bazı süpermarketlerin evlere ürün teslimatı siparişlerinin ise aynı dönemde yüzde 600’e kadar arttığına dikkati çekti.

Restaurant Consulting adlı şirketin genel müdürü Olga Nasonova ise karantina döneminde birçok işletmenin “paket servis” hizmetlerinin talep görmediğine işaret etti.

Çoğu işletmenin, yüzde 30-35 komisyon alan Glovo ve Uber Eats gibi kurye hizmeti veren şirketlerle de çalışmak istemediğini belirten Nasonova, birçok restoran ve kafenin kapanmanın eşiğinde olduğunu söyledi.

Ukrayna’da yeme-içme sektöründe nisan ayının ilk haftası itibarıyla 160 bin kişinin işini kaybettiği belirlenmişti.

22.4.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.