Kolomoyskiy’nin dönüşü: Zelenskiy seçilince 2 yıl sonra ülkeye geri geldi

Ukrayna’nın en zengin ve etkili oligarklarından İgor Kolomoyskiy, iki yıl aradan sonra Ukrayna’ya geri döndü. Kolomoyskiy’nin, yeni Devlet Başkanı seçilen Vladimir Zelenskiy’nin arkasındaki isim olduğu iddia ediliyordu.

Bu haber 16 Mayıs 2019 - 9:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İnterfaks ajansı, Thebabel.com.ua sitesine dayandırdığı haberinde, Kolomoyskiy’nin bu gece 2.30’da İsrail’in başkenti Tel Aviv’den özel uçakla Ukrayna’nın Dnipro kentine geldiğini duyurdu.

Kolomoyskiy’nin de Ukrayna’ya geldiğini doğruladı belirtildi.

Kolomoyskiy, Zelenskiy’nin devlet başkanlığı görevine başlamasının ardından Ukrayna’ya geri dönmeyi planladığını açıklamıştı.

Kolomoyskiy, ülke yönetimiyle ters düşmesinin ardından 2015 yılında ülkeyi terk etmişti. Ünlü oligark son iki yıldır Ukrayna’da bulunmuyordu.

Devlet başkanlığı seçimlerini kazanan eski komedyen Vladimir Zelenskiy ile ilgili en fazla gündeme getirilen konulardan biri, ünlü oligark İgor Kolomoyskiy’nin desteğiyle devlet başkanlığına aday olduğu iddiası. Zelenskiy ise bu iddiayı reddetmişti.

Ülkenin en zengin ve etkili kişilerinden biri olan Kolomoyskiy, Zelenskiy’nin komedi programının ekrana geldiği 1+1 kanalının sahibi.

Ukayna’da devlet, Kolomoyskiy’nin sahibi olduğu Privatbank’a 2016 yılında el koymuştu.

Kolomoyskiy, Privatbank’ta kalan aktifleri için devlete 2 milyar dolar tazminat talebiyle geçen ay dava açtığını duyurmuştu.

16.5.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.