Kolomoyskiy’den “default” çağrısı: “Yunanistan’ın yolundan gitmeliyiz”

“Ukrayna, Yunanistan’ın yolundan giderek borçlarını ödememeli. Bu açıklama ünlü oligark İgor Kolomoyskiy’den geldi.

Kolomoyskiy, Financial Times gazetesi ile söyleşisinde Ukrayna’nın default ( borç yükümlülüklerini yerine getirememe) ilan etmesi gerektiğini söyledi.

Ukrayna’nın, Yunanistan örneğinde olduğu gibi kreditörlerine borçlarını ödememesi önerisinde bulunan ünlü milyarder, “Arjantin kaç kere default ilan etti, ne oldu? Borçlarını yeniden yapılandırdılar. Bu normal” dedi.

Devlet başkanlığı seçimlerinde Vladimir Zelenskiy’i desteklediği iddia edilen Kolomoyskiy, iki yıl aradan sonra kısa süre önce Ukrayna’ya geri dönmüştü.

Kolomoyskiy’nin son açıklamasını değerlendiren Başbakan Vladimir Groysman, “Default’tan bahsedilmesi bile istikrarı artıran bir durum değil” dedi.

Ukrayna’nın borçlarını ödememesi halinde yaşanacak krizden en fazla sıradan vatandaşların etkileneceğinin altını çizen Groysman, “Sorumluluk sahibi bir ülke olduğumuza dair saygınlığımızı korumalıyız. Borçların ödenmemesi, büyük çaplı bir kriz ve 90’lı yıllara dönüş anlamına gelir. Ukraynalılar yeteri kadar kriz yaşadı. Her türlü dafault’tan öncelikle sıradan Ukraynalılar etkilenir” diye konuştu.

Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin eski danışmanı ve Halkın Hizmetkârı Partisi Genel Başkanı Dmitriy Razumov ise, “Bugünkü şartlarda dafault’un etkili bir yol olmadığını düşünüyorum. Bu benim kişisel duruşum” değerlendirmesini yaptı.

27.5.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.