Kolomoyskiy ile Poroşenko’nun bilek güreşi: Privatbank’ta neler oluyor?

Ukrayna’nın en büyük bankası Privatbank’ın eski sahipleri ile devlet arasındaki anlaşmazlıklar seçim öncesi ayyuka çıktı. Mahkeme, İgor Kolomoyskiy’nin talebini yerine getirerek, bankanın devlet kontrolüne geçmesinin yasa dışı olduğuna hükmetti. Bunun üzerine Devlet Başkanı Poroşenko, Devlet Güvenlik ve Savunma Konseyini acil topladı. Engin Akçakoca’dan da açıklama geldi. İşte ayrıntılar…

Kiev Bölge İdare Mahkemesi, Privatbank’ın eski sahibi İgor Kolomoyskiy’nin Merkez Bankası’na ve Bakanlar Kuruluna açtığı davayı haklı bularak, bankanın kamulaştırılmasının yasa dışı olduğu hükmüne vardı.

Mahkeme kararına gerekçe olarak, “devletin yasal mevzuata uymayarak banka hissedarlarının haklarını ihlal etmesi” gösterildi.

Ukrayna Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı, karara itiraz etmeye hazırlandıklarını duyurdu. Merkez Bankası Hukuk Dairesi Başkanı Viktor Grigorçuk, mahkemenin kararının ülkedeki mali istikrarı olumsuz etkilediğini savundu.

Poroşenko’dan Kolomoyksiy’e: “Zelenskiy kazanırsa, bankayı geri almak istiyor”

Kolomoyskiy’i suçlayan Devlet Başkanı Petro Poroşenko, “Kaçak bir oligark, Zelenskiy’nin seçimi kazanması halinde, Privatbank’ı geri almak istiyor. Gördüğünüz gibi sabredemiyorlar, şimdiden bu planı hayata geçirmeye başladılar. Bu macera yüzünden, on milyonlarca banka müşterisi paralarını kaybetme tehdidiyle karşı karşıya” dedi.

Konuyla ilgili Devlet Güvenlik ve Savunma Konseyini acil toplayan Poroşenko, “Kolomoyskiy-Zelenskiy ilişkisi beni endişelendiriyor. Rövanş almalarına ve devletin oligarklar tarafından soyulmasına izin vermemeliyiz” açıklamasını yaptı.

Engin Akçakoca: “Adalet arayışımız sürecek”

Gelişmeler üzerine açıklama yapan Privatbank Yönetim Kurulu Başkanı Angin Akçakoca, “Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı olarak şunu kesin olarak söylüyorum ki, seçimi kim kazanırsa kazansın, banka adalet arayışından vazgeçmeyecek. Kararlılıkla mahkemelerde hakkımızı savunacağız” diye yazdı.

Kolomoyskiy ne istiyor?

Ukrayna’nın en zengin oligarklarından İgor Kolomoyskiy, devletin 2016 yılında el koyduğu Privatbank’a 2 milyar dolarlık tazminat davası açmıştı.

Kolomoyskiy, Privatbank’ta kalan aktifleri için devletten 2 milyar dolar tazminat talebiyle dava açtığını duyurdu.

Bankanın kamulaştırılmasının yasa dışı olduğunu savunan ünlü oligark, “Devletin ne yapmak istediğini anlamıyorum. Privatbank’ı ellerinde mi tutmak istiyorlar? Ben Privatbank’ı istemiyorum. Ama orada 2 milyar dolar sermayem vardı. Geri versinler, sorun kalmaz” dedi.

Privatbank’ın hissedarlarının “bankayı soyduklarını” iddia eden Kolomoyskiy, “Bunu yapanlar, Devlet Başkanı Petro Poroşenko, eski Maliye Bakanı Aleksandr Danilyuk, eski Merkez Bankası Başkanı Valeriya Gontareva ve Başkan Yardımcısı Yekaterina Rojkova. IMF de bankanın devlete geçmesini teşvik etti” diye konuştu.

Ukayna’da devlet, Kolomoyskiy’nin sahibi olduğu Privatbank’a 2016 yılında el koymuştu. Bankanın kamulaştırılması teklifi Kolomoyskiy’nin kendisinden gelmişti.

Ancak daha sonra ünlü oligark, bankanın sermaye değerinin suni olarak düşürüldüğünü, bu nedenle Merkez Bankası’nın bankaya el koymasını talep etmek zorunda kaldığını açıklamıştı.

Privatbank, 2017 yılında bankanın eski sahipleri İgor Kolomoyskiy ile Gennadiy Bogolyubov’a Londra Yüksek Mahkemesi’nde dava açmış, bunun üzerine İngiliz mahkemesi, Kolomoyskiy ve Bogolyubov’un dünya genelindeki 2,5 milyar dolar tutarındaki aktiflerine el konulması kararı almıştı.

“Zelenskiy’nin arkasında Kolomoyskiy var iddiası”

Devlet başkanlığı seçimlerinin favorisi olan ünlü komedyen Vladimir Zelenskiy ile ilgili en fazla gündeme getirilen konulardan biri, ünlü oligark İgor Kolomoyskiy’nin desteğiyle devlet başkanlığına aday olduğu iddiası.

Ülkenin en zengin ve etkili kişilerinden biri olan Kolomoyskiy, Zelenskiy’nin komedi programının ekrana geldiği 1+1 kanalının sahibi.

Zelenskiy ise, “O benim patronum değil, 1+1 kanalının sahibi. Bizim ülkede bütün kanallar, büyük işletmeler oligarklara ait. Yani ülkedeki 40 milyon kişi onlar için çalışıyor” diyerek bu iddiayı reddetmişti.

Privatbank davası ekonomiyi nasıl etkiler?

Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Yakov Smoliy, bankanın devletleştirilmesi kararının iptal edilmesi halinde, Mevduat Garanti Fonu’nun banka mudilerine 100 milyar grivna ödemek zorunda kalacağını açıkladı.

Bankayla ilgili gelişmelerin şimdiden döviz piyasasına yansıdığını belirten Smoliy, “Merkez Bankası, paniğe yol açmamak için en üst düzey çabayı gösteriyor” dedi

Mahkeme kararına itiraz ve ardından tahkim süreçlerinin beklendiğini belirten bazı uzmanlar ise, Privatbank davasının kısa süre içinde piyasalara çok ciddi etkisinin olmayacağını tahmin ediyor.

19.4.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.