KOBİ’lere destek paketinin ayrıntıları: Düşük faizli kredi, borç erteleme…

Ukrayna’da hükümetin koronavirüs (Covid-19) salgını şartlarında zarara uğrayan KOBİ’ler için hazırladığı destek paketinin ayrıntıları paylaşıldı.

Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı İgor Petraşko, KOBİ’ler için  hazırlanan destek paketiyle ilgili bilgi verdi.

Program sayesinde, küçük ölçekli işletmelerin daha önce almış oldukları kredilerin faizlerinin sıfıra indirilebileceğini belirten Bakan, “İflas etmemiş olan şirketler yardım için devlete başvurabilecek. Devlet bir yıl boyunca kredi borçlarını ödeyecek. Burada temel şart, istihdamın korunması” dedi.

“Yeni Para” adlı ikinci destek programının ayrıntılarını da paylaşan Petraşko, “Küçük ve mikro ölçekli işletmelere, çalışanlarına maaşlarını ödemeye devam etmeleri için, yıllık yüzde 5 faizli kredi sağlanacak” diye konuştu.

Petraşko, kapalı döngü üretim işletmeleri olan orta ve büyük ölçekli şirketlerin ise, çalışanlarının maaşlarının kısmen karşılanması için istihdam merkezlerine ve devlete başvurabileceklerini söyledi.

Karantina döneminde işletmelere maaşların yüzde 67’si oranında destek sağlanmasının ve bu rakamın en düşük 4 bin 723 grivna olmasının kararlaştırıldığını belirten Ekonomi Bakanı, finansman modeli üzerinde çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

12.4.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.