Kızına kavuşan Türk babanın hukuk zaferi Ukrayna medyasında (VIDEO)

Sonat KEREM / KİEV, (DHA) – Ukraynalı eşinin ülkesine götürdüğü 6,5 yaşındaki kızına kavuşabilmek için yıllarca hukuk mücadelesi veren Aytaç Atasoy’un (38) mutlu sona ulaşması Ukrayna medyasında da yankı buldu.

Ülkenin en çok izlenen televizyon kanallarından 1+1, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesinin ardından çocuğuna kavuşan Atasoy’un hikayesini ekrana taşıdı.

1+1 televizyon kanalındaki TSN adlı programda, Türk baba Aytaç Atasoy’un yıllar süren çabalarının ardından kızı Amira Doğa’nın Türkiye’ye iadesini sağladığı aktarıldı.

Türkiye’de açtığı davaları kazanan, ardından Ukrayna’da mahkemeye giden Atasoy’un, sesini duyurabilmek için daha önce Ukrayna Devlet Başkanlığı önünde yaptığı eylemin görüntülerine de yer verildi.

YABANCILARLA YAPILAN EVLİLİKLERİN YARISINDAN FAZLASI SONLANIYOR

Uzmanların ve Ukrayna Devlet Başkanının çocuk haklarından sorumlu yetkilisi Mikola Kuleba’nın görüşleri ekrana getirilen haberde, ülkede Ukraynalıların yabancılarla yaptıkları evliliklerin yarısından fazlasında boşanma kararı alındığına ve çocukların mağduriyet yaşadığına dikkat çekildi.

DÖRT YILDIR HUKUK MÜCADELESİ VERİYORDU

Ankara’da yaşayan Aytaç Atasoy, eşi Olena Mehoda’nın (34) 2016’da tatil yapma bahanesiyle Ukrayna’ya götürdüğü kızı Amira Doğa Atasoy’a kavuşabilmek için dört yıl boyunca sürdürdüğü hukuk mücadelesinde mutlu sona ulaşmıştı. 2018’de Ukrayna Yüksek Mahkemesi, yerel mahkemenin kararını bozarak Türk vatandaşı olan çocuğun babasına iade edilmesine karar verdi.

Karara rağmen çocuğu kendine gösterilmeyen Atasoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüşmesinin ve Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’nin çabalarının ardından evladına kavuştu.

DİĞER BABALAR İÇİN UMUT OLDU

Aytaç Atasoy’un Ukrayna’daki hukuk zaferi, aynı durumda olan Türk vatandaşı babalar için de umut oldu. Ukrayna’daki kızı Lorin Yüce’ye (6) ulaşmak için mücadelesini sürdüren İsmail Yüce (39), Ukrayna mahkemelerinden sonuç alamayınca başvurduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden gelecek kararı bekliyor.

DHA’nın görüştüğü Yüce, kendisinin ve aynı durumdaki diğer babaların da mutlu sona ulaşacaklarına inandığını belirterek, “Allah’in izniyle kızımız Lorin Yüce’yi de en yakın zamanda alıp vatanımıza götüreceğiz” diye konuştu.

14.12.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.