Kırım Tatarı gazeteci: “Türkiye bana vize vermekte zorluk çıkarıyor”

pasayev
Ukrayna’da 112 kanalında canlı olarak ekranlara gelen “Hard Talk” adlı programın konuğu olan gazeteci Osman Paşayev, Türkiye’deki gelişmelerle ilgili yorumlarından dolayı Türkiye’ye gazeteci vizesi alması konusunda zorluk çıkarıldığı ididasıyla ilgili soruyu yanıtladı.

Başvurmasına rağmen Türkiye vizesini hala alamadığını belirten gazeteci, “Henüz ret ya da onay verilmedi. Önümüzdeki hafta Türkiye’ye gazeteci vizesi alma prosedürlerine yeniden başlayacağım. Türk basınının, darbe girişimine katılan o insanları orduda ve emniyette önemli pozisyonlara kimlerin getirdiğini, askeri istihbaratı sivil istihbarata kimlerin devrettiğini, dini oluşumlara üye olan kişilerin tasfiye edilmesini kimlerin engellediğini hatırlattığı yayınlara dikkat çektim” dedi.

Paşayev, “Türkiye’de 1980’lerden itibaren istihbarat, orduda kimlerin kime itaat ettiklerini, hiyerarşiyi bozarak tamamen farklı etki merkezlerinin emirlerini yerine getirdiklerini net şekilde saptıyordu. 1986 ila 2003 yılları arasında ordudan Fethullah Gülen’in 400 yandaşı tasfiye edilirken, 2003-2013 döneminde ise tek bir yandaşı ordudan çıkarılmadı. Ben sadece bu durumu ortaya koydum” diye konuştu.

Paşayev, Facebook hesabından yaptığı paylaşımlarda da, darbe girişimi ile ilgili yorumlarından dolayı Türkiye’ye gazeteci vizesi alması konusunda zorluk çıkarıldığını iddia etti.

14.8.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.