Ukrayna’nın iddiası: “Saakaşvili’nin protestolarını Rusya ve Yanukoviç finanse ediyor”

Ukrayna’da darbe girişiminde bulunmakla suçlanan ve bugün gözaltına alınan eski Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’yle ilgili iktidar cephesinden yeni bir iddia ortaya atıldı.

112 televizyonunun haberine göre, Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, Saakaşvili’nin, 2014 yılındaki ihtilalde devrilen eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile yeni bir darbe girişimi için ortak hareket ettiğini öne sürdü.

Saakaşvili’nin başını çektiği kitlesel protesto gösterilerinin, Yanukoviç’in yakın çevresinden Sergey Kurçenko tarafından finanse edildiğini iddia eden Lutsenko, “Kremlin yanlısı güçlerin Ukrayna’da rövanşı almak istediklerini” söyledi.

TV’de ekranlara getirilen bir telefon kaydında, Saakaşvili’nin ekibinden Saverion Dahgadze ile, Yanukoviç’in yakın çevresinden Sergey Kurçenko’nun “Ukrayna’da iktidarı devirme” pazarlığı yaptıkları öne sürüldü.

Rusya’nın, Ukrayna’daki gösteriler için Saakaşvili’ye yaklaşık 500 bin dolar finansman sağladığı da Ukrayna devletinin ortaya attığı iddialar arasında.

5.12.2017

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.