Kiev’den iptal: “Rusya artık dost değil”

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Komitesi’nin Rusya ile olan dostluk, işbirliği ve partnerlik anlaşmasının iptal edilmesine yönelik kararını onadı.

Sputnik’in haberine göre Ukrayna, Rusya ile olan dostluk, işbirliği ve partnerlik anlaşmasını iptal etti. Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Komitesi’nin aldığı karar, Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko tarafından onaylandı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Poroşenko’nun talimatıyla anlaşmanın uzatılmamasına karar verildi ve konuyla ilgili yasal süreçlerin başlatılacağı belirtildi.

Açıklamaya göre, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili özel bir nota ile Moskova’ya bilgi verecek, Poroşenko da tasarıyı parlamentoya götürecek. İptal ile ilgili BM, AGİT ve diğer uluslararası kuruluşlara bilgi verilecek.

Klimkin “Rusya ile olan ilişkilerimizdeki yasal dayanaklar yavaş yavaş gözden geçirilecek. Rusya ile olan tüm anlaşmalarda iptale yönelik bir hüküm var. Bu süreci nasıl ve ne zaman yürüteceğimize dair planlarımız var” dedi.
Klimkin, iptali planlanan anlaşmalar arasında Azov Denizi’nin statüsüne yönelik olan anlaşmanın da olduğunu ekledi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki dostluk, işbirliği ve partnerlik anlaşması 31 Mayıs 1997 tarihinde imzalanmıştı. Anlaşmada karşılıklı saygı, eşitlik, toprak bütünlüğü, egemenlik, sınırların ihlal edilemezliği, tartışmaların barışçıl yolla çözülmesi, güç veya tehdit yolunun kullanılmaması çerçevesinde stratejik işbirliği öngörülüyordu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.