Kiev’de “Maydan” olaylarının yıl dönümünde gerginlik

gosteri

Kiev’in merkezindeki Bağımsızlık Meydanı ve Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplanan yüzlerce kişi, iktidara istifa çağrılarında bulundu.

Korrespondent.net’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko aleyhinde slogan atan göstericiler, doğudaki Donbass bölgesinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı “halk cumhuriyetleri” ile Kiev yönetimi arasındaki kömür ticaretini engellemek için demir yollarını bloke eden eylemcilere destek verdi.

Muhalif “Samapomiç” Partisi’nin milletvekilleri kalabalığa hitaben yaptıkları konuşmalarda Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun “kariyerini bitirme” tehditleri savurdu ve doğudaki blokajı genişletme kararı aldıklarını söyledi.

Göstericilere seslenen milliyetçi liderler, ülkede artan işsizliğe, gelir adaletsizliğine ve yolsuzluklara dikkati çekerek iktidarı protesto etme çağrısı yaptı.

“Maydan” olaylarının yıl dönümü etkinliklerinin dört gün boyunca süreceği Kiev’de güvenlik önlemleri artırılırken, Bağımsızlık Meydanı  bu süre boyunca trafiğe kapalı olacak.

Ukrayna’da hükümetin, kitlesel gösterilerin büyümesi endişesiyle, demir yollarını bloke eden eylemcilere müdahalede bulunmaya çekindiği yorumları yapılıyor.

Ukrayna’nın yeraltı kaynaklarının çoğunun bulunduğu Donbass bölgesinden ülkenin geri kalanına kömür sevkiyatı, bir grup muhalif milletvekili, asker ve Yüksek Mahkeme temsilcisinin bazı demir yollarını bloke etmesi nedeniyle yaklaşık bir aydır yapılamıyor. Hükümet bu nedenle elektrik enerjisi alanında geçici olarak olağanüstü önlemlerin uygulanmasını kararlaştırmıştı.

19.2.2017

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.