Kiev’de Hürrem Sultan esintileri: Filarmoni’de “Roksolana” konseri (FOTO ALBÜM)

Türkiye Kiev Büyükelçiliği ve Ukrayna Kültür Bakanlığı’nın Kiev’de organize ettiği “Hürrem Sultan’dan İlham Alan Müzik” isimli konser ilgi gördü.

Bu haber 13 Haziran 2018 - 6:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna Ulusal Filarmoni’sinde düzenlenen ve çok sayıda davetlinin izlediği konserde Türk, Ukraynalı ve Avrupalı müzisyenlerin Hürrem Sultan’dan ilham alarak besteledikleri eserler seslendirildi.

Kiev Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin katkıları ile düzenlenen konserin sunuculuğunu, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşinin hayat hikayesini anlatan “Roksolana” filminde Hürrem Sultan rolünü oynayan ünlü Ukraynalı sanatçı Olga Sumska yaptı.

Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, konserin açılışında yaptığı konuşmada, “Avrupa, Ukrayna ve Türkiye’de Hürrem Sultan’ın hayatından etkilenen bestecilerin var olduğunu öğrendik. Tüm bu besteleri bir araya getirdik” dedi.

“Hürrem Sultan’dan İlham Alan Müzik” isimli konserde sahne alan Ukrayna Radyosu Senfoni Orkestrası, Nevit Kodallı, Aytekin Ataş, Ukraynalı müzisyenler Dmitriy Akimov ve Yevgeniy Stankoviç ile Avusturyalı müzisyen Joseph Haydn’ın eserlerini seslendirdi.

Ukrayna ve Türkiye arasındaki tarihi ve kültürel bağların güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen konser Ukrayna makamlarını, sanat çevrelerini ve vatandaşları bir araya getirdi.

13.6.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.