Kiev’de el sanatları fuarında Anadolu esintileri

setamik111 (1)

12 yıldır Kiev’de yaşayan Şebnem Kantoğlu için, yaklaşık beş sene önce hobi olarak başladığı seramik sanatı bugün büyük bir tutkuya dönüşmüş. Daha çok halı ve kilimlerde kullanılan tarihi Anadolu motiflerini seramikle buluşturan Kantoğlu, son bir yılda üçüncü kez ürünlerini Ukraynalı sanatseverlerin beğenisine sundu.

Kiev’de düzenlenen “Handmade-Expo” fuarında sorularımızı yanıtlayan Kantoğlu, “Önce Ukrayna’ya yönelik eserler yapmayı düşündüm, ancak daha sonra Anadolu el sanatlarına dönmeye karar verdim” dedi.seramik4

Eserlerinin tamamen Anadolu motiflerinden oluştuğunu belirten Kantoğlu, “Kullanılan motiflerin hepsinin bir anlamı var. Ziyaretçilere bunların anlamlarını tek tek anlatıyorum, ilgiyle karşılıyorlar. Örneğin tüm dinler için özel anlam taşıyan balık motifi çok ilgi görüyor. Onlarınkini tekrar etmek yerine, kendi kültürümüzü Ukraynalılara anlatmak benim için ayrıca önemli. Ukraynalı sanat galerileri de ürünlerime ilgi gösteriyor” diye konuştu.

seramik5Ukrayna’da Türkiye kültürünü tanıtan etkinliklerin öneminin altını çizen Kantoğlu, “Sanatın dili evrensel. Gelen herkese hem Anadolu kültürünün, hem de Türkiye’nin tanıtımını yapmış oluyoruz. Burada yaşayan bir yabancının böyle bir faaliyette bulunuyor olması da Ukraynalılara çok sempatik geliyor” dedi.

Kantoğlu, Ukrayna’da önümüzdeki aylarda düzenlenecek diğer fuar ve sergilerde de eserlerini sergilemeyi sürdürecek.

seramik3seramik6

 

 

 

 

 

 

 

3.10.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.