Kiev’de doktor açığı büyüyor: “Ortalama maaş 150 dolar!”

Young doctor thinking

Segodnya gazetesinin resmi verilere dayanan haberine göre, Kiev’de bugün 3 bin 220’den fazla doktor ve yaklaşık 5 bin 760 hemşire ile sağlık personeli açığı bulunuyor.

Kiev’deki sağlık kuruluşlarındaki hekimlerin yüzde 22,3’ü emeklilik yaşında. Bu doktorların yaklaşık 200’ü ise 80 yaşının üzerinde.

Sağlık Çalışanları Sendikası, doktor sayısının yetersizliğinin en önemli nedeninin düşük maaşlar olduğuna dikkat çekiyor.

Kiev’deki doktorlar bugün ek ödemeler hariç ayda ortalama 3500-4000 grivna (yaklaşık 130-150 dolar), hemşireler 2500-3000 grivna kazanıyor. Ek ödemeler ise bin grivna civarında. Ülkede doktorlar, ilköğretim öğretmenlerinden daha az kazanıyor.

Ukrayna’dan son iki yılda 24 bin sağlık çalışanının başka ülkere göç ettikleri belirtiliyor. Örneğin Polonya’da ortalama doktor maaşı 2 bin euro, Fransa’da 4500 euro.

Sağlık Çalışanları Sendikası, bu durumun düzelmemesi halinde Kiev’de yakında uzman doktor kalmayabileceği ve ülke standartlarına göre çok yüksek maaşlarla yabancı hekimlerin işe alınması gerekebileceği uyarısında bulunuyor.

Kiev’de en fazla radyoloji uzmanları ile aile hekimliği uzmanlarına ihtiyaç duyuluyor. Kentte her gün 3-4 bin ambulans çağrıldığı, buna karşın yaklaşık 250 ambulans doktoru açığının da bulunduğu belirtiliyor.

Ülkede birçok doktor ailelerini geçindirebilmek için ek işlerde çalışmak zorunda kalıyor.

23.3.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.