Kiev’de Barış Pınarı Harekatı protestosu sırasında gerginlik (VIDEO)

Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği önünde Barış Pınarı Harekatı’na karşı yapılan protesto sırasında gergin anlar yaşandı.

Kiev’de dün Türkiye Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup, Barış Pınarı Harekatı’nı protesto etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine küfür ve hakaret içerikli pankart açan ve slogan atan grup ile o sırada Büyükelçilik binasında olan bazı vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı.

Kiev Büyükelçiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Bu provokatif gösteri nedeniyle Büyükelçiliğimize işlem için gelen bazı vatandaşlarımızla göstericiler arasında kısa süren bir tartışma yaşanmıştır” denildi.

Ukrayna medyasında yer alan amatör kamera görüntülerinde, bazı kişilerin eylemcilere tepki gösterdikleri ve müdahalde bulunarak pankartlarını indirdikleri görülüyor.

Göstericilerden bazılarının yüzlerinin maskeli olduğu ve polisin gruba müdahale etmediği belirtildi.

Ukrayna Polisi’nden yapılan açıklamada, olay sırasında 32 yaşındaki bir kadın göstericinin yüzüne darbe aldığı ve hafif şekilde yaralandığı bildirildi.

Gösterinin izinsiz olduğu belirtilen açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.

Büyükelçilik: “Üzüntüyle karşılıyoruz”

Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklama ise şöyle:

“Büyükelçiliğimiz önünde bu sabah bir protesto gösterisi yapılmıştır. Göstericiler, bir bölümü hakaret içeren pankartlar açmış ve Büyükelçiliğin giriş çıkışını fiilen bloke etmiştir. Bu provokatif gösteri nedeniyle Büyükelçiliğimize işlem için gelen bazı vatandaşlarımızla göstericiler arasında kısa süren bir tartışma yaşanmıştır. Büyükelçilik olarak bu durumu üzüntüyle karşılıyor, bu tür tatsız olayların tekrarlanmamasını umuyoruz.”

Büyükelçilik yetkilileri, büyükelçilik çalışanlarının göstericilere saldırdığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını, konsolosluk işlemi için büyükelçiliğe gelen bazı Türk vatandaşları ile göstericiler arasında kısa süreli gerginlik yaşandığını söyledi.

12.10.2019

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.