Kiev restoranlarında yaprak dökümü: 8 ayda 50 mekan kapandı

Restorancılık sektöründe bir yıl öncesine kadar adeta “patlama” yaşanan Kiev’de, yeni açılan mekanların çoğu art arda kapanmaya başladı.

Novoye Vremya sitesinin aktardığı verilere göre, Kiev’de sene başından bu yana yaklaşık 50 restoran faaliyetine son verdi. Böylece başkentteki restoran sayısı 1600’a geriledi.

Restaurant Consulting adlı şirketin Genel Müdürü Olga Nasonova, “Örneğin bu sene Kiev’de Ogorod, Must, Al Faro ve Kazırnaya Karta zinciri gibi işletmeler kapandı. Müşteriler restoranları artık daha az ziyaret ediyor, 1 euro’ya yemek satılan mekanlar rekabet oluşturuyor” dedi.

Şirketin verilerine göre, Kiev’de son iki yılda yaklaşık 120 yeni restoran açıldı. Satışa çıkarılan restoranların yüzde 80-90’ının kapandığını belirten Nasonova, “Bir kafe sahibine işletmesini 25 bin dolara satmasını önerdim, o ise 50 bin dolar istedi. Sonuç ortada. Kapatmak zorunda kaldı ve tek kuruş kazanmadı” diye konuştu.

Maliyetlerin, kiraların ve personel maaşlarının artmasıyla birlikte restoran menülerinde fiyatların yükseldiğini, buna karşın müşteri sayısının azaldığını belirten bir restorancı ise, sektörde kârlılık oranında son dönemde ciddi düşüş olduğuna dikkat çekti.

9.9.2019

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.