Kiev restoran sektörünün nabzı: “Yeni mekanların yarısı bir yıl dayanamıyor”

Kiev’de son dönemde restoran ve kafe açma furyası sürerken, parasal anlamda sektörün hacminde ise büyüme olmadığına işaret ediliyor.

Bu haber 23 Mayıs 2018 - 8:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Liga.net’in haberine göre, Kiev’de 2018 yılının ilk dört ayında yaklaşık 30 yeni restoran faaliyete girdi. Kiev’de açılan restoran ve kafelerin yarısına yakınının, ilk bir yılın sonunu getiremeden kapandığı belirtiliyor.

Kiev’de bugün bin 850 restoran faaliyet gösterirken, son dönemde yeni mekanlar açılmaya devam ediyor. Küçük bir kafenin yatırım maliyeti en az 30 bin dolar, orta ölçekli bir mekanın 200 bin dolar olarak hesaplanıyor. “Ortanın üstü” kategorisinde bu rakam 300-400 bin dolara, lüks mekanlarda 1 milyon dolara kadar çıkıyor. Restoran ve kafelerin kendini amorti etme süreleri ise 3-4 yıl.

“Restaurant Consulting” şirketinin verilerine göre, bu senenin ilk üç ayında Kiev’deki kafe ve restoranlarda 900 milyon grivna tutarında yiyecek ve içecek satışı yapıldı. Bu rakam geçen yılın ilk çeyreğinde de aynı eviyedeydi.

Başkentte en hızlı gelişen restoranlar ise kişi başı ortalama hesabın 100-120 grivna ve bin grivnanın üzerinde olduğu mekanlar.

23.5.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.