Kiev emlak piyasası: Ev fiyatları ne durumda, yıl sonu tahminleri neler?

Kiev’de sonbahar döneminde yeni konut fiyatları artışa geçerken, ikinci el konut piyasasında ise uzun bir aradan sonra gerileme başladı. İşte fiyatlarda son durum ve daire almayı planlayan kişilere uzmanlardan tavsiyeler…

Bu haber 27 Ekim 2020 - 7:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Emlak şirketlerinin verilerine göre, Kiev’de bugün ikinci el konut piyasasında yaklaşık 60 bin daire satışa sunuluyor. Bunların 20 bini bu sene satışa çıktı.

Son bir yılda satışların yüzde 20 azaldığı, ayda yaklaşık 4 bin dairenin alıcı bulduğu belirtiliyor.

Konut satışlarındaki düşüşün başlıca nedenleri olarak ise potansiyel müşteriler arasında salgının tetiklediği belirsizlik ve kötümserlik havası gösteriliyor.

Yılbaşından bu yana başkentte ikinci el konutlarda fiyatlar yaklaşık yüzde 10 gerilerken, metekare fiyatı Peçersk, Şevçenko, Podol gibi semtlerde bin 2500-bin 800 dolar, merkezden uzak semtlerde bin-bin 100 dolar civarında seyrediyor.

Uzmanlar yıl sonuna kadar ikinci el daire fiyatlarının yüzde 10-15 daha gerileyebileceğini öngörüyor.

Yeni konutlar pahalanıyor

Kiev’de yeni dairelerde ise eylülde talebin yaz dönemine kıyasla yüzde 14, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6-8 artış gösterdiği belirtiliyor.

İnşaat şirketleri arasında rekabet artarken, diğer yandan salgın döneminde birçok oyuncunun pazardan silinmesi nedeniyle proje sayısındaki düşüşün daire fiyatlarında artışın sürmesine yol açtığına dikkat çekiliyor.

Başkentte bugün “ekonomik sınıf” yeni dairelerde ortalama metrekare fiyatı 21 bin 900, “konfor” sınıfı dairelerde 34 bin 266 grivna, “business class” dairelerde 55 bin 114 grivna. Fyatlarda ekimde yıllık bazda grivna cinsinden yüzde 14 artış kaydedildi.

Emlak uzmanları, sıkı karantina önlemlerine geri dönülmesi halinde yeni konut piyasasında fiyatların yeniden düşüşe geçebileceğini, aksi takdirde ise fiyatlarda yıl sonuna kadar yüzde 3-5 artış kaydedilebileceğini tahmin ediliyor.

Uzmanlar ayrıca daire almayı planlayan kişilere, inşaatında son aşamaya gelinen projeler arasından seçim yapmaları ve yüzde 20’nin üzerinde “yılbaşı indirimi” sunan şirketlere karşı ihtiyatlı yaklaşmaları tavsiyesinde bulunuyor.

27.10.2020

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.