Kiev Büyükelçiliği’nden duyuru: Ukrayna’ya seyahat hakkında önemli hatırlatmalar

Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği, Türkiye ile Ukrayna arasında karşılıklı uçuşların yeniden başlaması vesilesiyle, Ukrayna’ya seyahat edecek vatandaşların göz önünde bulundurmaları gereken önemli noktaları hatırlattı.

Büyükelçiliğin duyurusu şöyle:

“Ülkemiz ile Ukrayna arasında karşılıklı uçuşların yeniden başlaması vesilesiyle, Ukrayna’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın göz önünde bulundurmaları gereken önemli noktaları bir kez daha hatırlatmak istedik.

Karşılıklı uçuşlar yeni başladığından ve seferlerin düzensiz olmasından dolayı, Ukrayna’ya girişine izin verilmeyen vatandaşlarımızın Türkiye’ye dönüş için uzun süre havaalanlarında bekleme riski bulunmaktadır. Bu nedenle duyurudaki tüm hususlara azami riayet edilmesi büyük önem taşımaktadır.

COVID-19 SALGININA İLİŞKİN HUSUSLAR

1) Öncelikle, Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında, Ukrayna’da daimi (süresiz) ikamet izni olanlar hariç tüm vatandaşlarımızın Covid-19 tedavisini kapsayan sağlık sigortası poliçesine sahip olması gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız https://www.facebook.com/TCKievBE/posts/3064806036935038

2) Ukrayna makamları, ülkeleri Covid-19 yaygınlığına göre kırmızı ve yeşil kategorilere ayırmıştır. Ülkemiz bu duyurunun yapıldığı tarih itibarıyla yeşil grupta yer aldığından Ukrayna’ya giren vatandaşlarımız için izolasyon uygulaması söz konusu değildir. Bununla birlikte, kırmızı gruptaki ülkelerden giriş yapacak vatandaşlarımız, Ukrayna makamlarınca uygun görülecek bir mekanda veya “Diy Vdoma” adlı uygulamayı mobil telefonlarına kurarak kendi belirleyecekleri bir adreste 14 günlük izolasyona tabi tutulacaktır. Bu kurala dair istisnalar için lütfen tıklayınız https://www.facebook.com/TCKievBE/posts/3075605409188434

GENEL HUSUSLAR

1) Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında imzalanan Vize Muafiyeti Anlaşması kapsamında Türk vatandaşları, geçerli pasaport veya yeni nesil çipli T.C. Kimlik Kartlarıyla vizesiz olarak Ukrayna’ya seyahat edebilmektedirler.

2) Bu çerçevede seyahat eden vatandaşlarımızın Ukrayna’da kalış sürelerinin, son 180 gün içerisinde toplam 90 günü geçmemesi gerekmektedir (Ukrayna Devlet Göç Servisi’nin ilgili sitesi: https://dmsu.gov.ua/…/e-s…/duration-of-stay-calculation.html).

3) Ukrayna mevzuatı uyarınca, Ukrayna’ya girişlerde pasaport kontrolü esnasında geçerli pasaport veya çipli T.C. Kimlik Kartına ilaveten aşağıda kayıtlı bilgi ve belgeler de istenmektedir:

Gidiş-dönüş uçak bileti

– Seyahat için yeterli miktarda döviz bulundurulması / belgelenmesi (Hesaplama: Kalış süresine ilave 5 gün daha eklenir. Her gün için kişi başı günlük 50 ABD Doları bulundurulmalıdır. Örnek: Kişi Ukrayna’da 3 gün kalacak ise (3+5) x 50 Dolar = 400 Dolar tutarındaki paranın ibraz edilmesi gerekmektedir. Kredi kartı ibrazı kabul edilmemektedir.)

– Ukrayna’ya geliş amacını belgeleyen evrak (İş, konferans, fuar, vb. amaçlı ziyaretler için davetiye; otelde kalınması halinde, otel ücretinin önceden ödendiğine dair otel rezervasyonu; arkadaş veya akrabanın yanında kalınması durumunda Ukrayna Devlet Göç Servisince onaylanan davetiyenin aslı; turistik amaçlı ziyaretler için ücreti önceden ödenmiş otel rezervasyonu veya onaylı davetiye)

– Sınır güvenlik görevlilerine beyan edilen ziyaret amacı, istifade edilen vize rejimine uygun olmalıdır.

4) Giriş evraklarının eksiksiz olması ülkeye giriş garantisi sağlamamaktadır. Ukrayna makamlarınca giriş kapılarında yapılan kontroller esnasında girişe izin verilmemesi ihtimali mevcuttur.

Girişine izin verilmeyen kişiler, Ukrayna’ya gelirken kullandıkları havayolu şirketinin ilk müsait uçağıyla seyahat ettikleri ülkeye geri gönderilmektedir.

Ukrayna’yı ziyaret edecek vatandaşlarımıza, her ülke için olduğu gibi otel, eğlence mekanı vb. seçimlerinde sağduyulu davranmaları, güven telkin etmeyen işyeri ve şahıslardan uzak durmaları tavsiye olunur.”

8.7.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.