Kiev Büyükelçiliği’nden duyuru: Türkiye’ye gitmek isteyen vatandaşlar için bilgi

Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği, pandemi nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamaları sonrasında Ukrayna’da kalan ve ücretli uçuşlarla Türkiye’ye gitmek isteyen vatandaşlara hatırlatmalarda bulundu.

Bu haber 17 Nisan 2020 - 15:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Büyükelçiliğin duyurusu şöyle:

“Değerli vatandaşlarımız,

Pandemi nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamaları sonrasında Ukrayna’da kalan vatandaşlarımızdan Türkiye’ye gitmek isteyenlerin, Büyükelçiliğimize ve Odesa Başkonsolosluğumuza başvurmalarını istemiştik. Bu başvurular temelinde Türkiye’ye birkaç uçuş yapılması kararı alınmış olup, temsilciliklerimize müracaat edenlere gerekli bilgilendirme sağlanmıştır. Uçuşlarla ilgili başlıca hususları buradan da duyurmak istiyoruz:

– Bu uçuşlar, Ukrayna’da geçici statüde bulunan (öğrenciler ile turizm veya iş görüşmesi için gelip çıkış yapamayanlar) ve Türkiye’ye dönüş talebini temsilciliklerimize ileten vatandaşlarımız içindir. Ukrayna’da daimi ikamet sahibi vatandaşlarımız bu uçuşların kapsamına girmemektedir.

– Bu uçuşlarla Türkiye’ye dönecek tüm yolcular 14 gün karantinaya alınmaktadır.

– THY bu uçuşlar için online bilet satmamaktadır. Bu nedenle, başvuru sahiplerinin hangi uçuşla dönecekleri, temsilciliklerimizin vatandaşlarımızdan gelen talepler çerçevesinde oluşturduğu listeler üzerinden belirlenmektedir. Dönüş için hangi temsilciliğe (Kiev/Odesa) müracaatta bulunduysanız, seyahatinizi o temsilciliğin yönlendirmesine göre yapmanız gerekmektedir. Bu tedbir, vatandaşlarımızın Kiev’e gelip uçuş yapamaması gibi durumları önlemek için alınmıştır.

– İlk uçuş 16 Nisan’da gerçekleşmiş olup, ikinci uçuş bugün (17 Nisan) icra edilecektir. Önümüzdeki hafta yapılacak uçuşlara dair planlama son halini aldığında müracaat sahiplerine bilgi verilecektir.

-Bilet işlemleri, Odesa Başkonsolosluğu’na kayıt yaptırmış olanlar için Odesa’daki THY Ofisinde, diğer tüm yolcular için Kiev’de havaalanında yapılacaktır. Bilet bedeli 207 Dolar olup, ücretin THY’ye kredi kartıyla veya grivna cinsinden nakitle ödenmesi mümkündür.

– Ukrayna makamları diğer havaalanlarını kapattığı için uçuşlar Kiev’den yapılmaktadır. Diğer şehirlerden Kiev’e topluca gelecek vatandaşlarımıza, seyahatlerini sorunsuz gerçekleştirmeleri hususunda imkanlar ölçüsünde yardımcı olmaya çalışıyoruz.

– Temsilciliklerimize telefonla veya e-postayla yapılan bütün müracaatlar kayda alınmakta ve yapılan planlama uyarınca başvuru sahibine geri bildirim yapılmaktadır. Çok sayıda başvuru alıp geri bildirim sağladığımız bu dönemde telefonda bekletmek zorunda kaldığımız vatandaşlarımızın bizi anlayışla karşılayacağını umuyor, müracaat bilgilerimizi bir kez daha aşağıda paylaşıyoruz:

Kiev Büyükelçiliği
E-posta: embassy.kiev@mfa.gov.tr
Acil Durum Telefonları: +38 063 211 47 65 / +38 063 255 7748

Odesa Başkonsolosluğu
E-posta: consulate.odessa@mfa.gov.tr
Acil Durum Telefonları: +38 093 711 0024 / +38 093 711 0026

Sağlıklı günler dileklerimizle”

17.4.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.