“Kerç Boğazı’ndaki gemi yangınında 4 Türk öldü, kurtulanların isimleri açıklandı”

Kerç Boğazı’nda içinde Türklerin de bulunduğu iki gemi önceki gün alev almıştı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı yangında 4 Türk’ün hayatını kaybettiğini, 8 Türk’ün kurtarıldığını açıkladı. Açıklamada kayıp olan 4 Türk vatandaşının arama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kerç Boğazı yakınlarında 21 Ocak’ta “Maestro” ve “Candy” adlı Tanzanya bayraklı iki gemide çıkan yangında, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu her iki gemi mürettebatından hayatını kaybedenler olduğunun üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

Kazanın haber alındığı ilk andan itibaren yakından takip edilen olayda, ilk belirlemelere göre toplam 16 Türk mürettebattan 8’inin kurtarıldığı, 4’ünün ise yaşamını yitirdiği bildirilen açıklamada, “Kayıp olan 4 vatandaşımız için ise arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Bu elim kazada vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz. Diğer taraftan, müteveffaların cenazelerinin en kısa sürede ülkemize getirilmesi için gerekli çalışmaları sürdürüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Kerç Boğazı’nda 21 Ocak’ta Tanzanya bayraklı iki gemi arasındaki yakıt transferi sırasında yangın çıkmış, olayda 14 kişi hayatını kaybetmiş, 12 kişi kurtarılmıştı.

Türk diplomatlar kurtarılan denizcilerle buluşmak üzere Kerç’e gitti

Türkiye’nin Novorossiysk Konsolosluğu’ndan yetkililerin kurtarılan denizcilerle buluşmak üzere Kerç’e ulaştıklarını ve denizcileri limana getiren römorkörde bulundukları bildirildi.

Sputnik’e konuşan Kerç Valisi Sergey Borozdin, Türkiye’nin Novorossiysk Konsolosluğu’ndan yetkililerin kurtarılan denizcilerle buluşmak üzere Kerç’e ulaştıklarını ve denizcileri limana getiren römorkörde bulundukları aktardı.

“Konsolos ve refakat ekibi, Novorossiysk’ten otomobille geldi. Şu anda römorkördeler” diyen Borozdin, kent idaresinin yetkililerininse kıyıda kaldıklarını sözlerine ekledi.

Rusya Federal Deniz ve Nehir Taşımacılığı Ajansı’nın (Rosmorreçflot) açıklamasına göre Tanzanya Bayraklı Maestro ve Kandy gemilerinde dün Kerç Boğazı’nda çıkan yangın sonucu toplam 32 kişi mürettebattan 12 kişi kurtarıldı, 11 kişinin cesedi sudan çıkarıldı, 9 kişinin akıbeti ise bilinmiyor.

Acil Durumlar Bakanlığı görevlileri 8’i Türk 4’üyse Hindistan vatandaşı toplam 12 kişiyi kurtardı. Türk Dışişleri’nden yapılan açıklamada ise 4 Türk denizcinin hayatını kaybettiği, 4’ünü ise arama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Mercury römorkörü kurtarılan 12 denizciyi bu akşam Kerç limanına ulaştırdı. Römorkörde hayatını kaybeden 10 denizcinin cenazeleri de bulunuyor.

Öte yandan AA’nın haberine göre, gemilerdeki 8 Türk denizcinin kurtarıldığı bildirildi. Türk denizcilerin isimleri şöyle:

Kaptan Ozan Güleç, Üçüncü Kaptan Eren Köklü, Aşçı Alper Boyayapan, Güverte Stajyeri Tolga Görgülü, Kaptan Eralp Akat, İkinci Kaptan Emre Şen, Aşçı Ali Karaoğlu, Güverte Stajyeri Tamer Yankı olarak bildirildi.(Sputnik, AA)

23.1.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.