Karadeniz’de yük gemisi battı: Beşi Ukraynalı altı kişi kurtarıldı

Karadeniz’de İnkumu açıklarında batan kuru yük gemisinin 12 kişilik personelinden kurtarılan altı kişi arasında beş Ukrayna vatandaşının olduğu bildirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karadeniz’de batan kuru yük gemisi “ARVIN” için sürdürülen arama kurtarma çalışmalarında 12 personelden şu ana kadar altısının kurtarıldığını, iki kişinin ise cansız bedenine ulaşıldığını bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türk kıyılarında batan Arvin adlı gemide 10 Ukraynalı ve 2 yabancı mürettebat bulunuyordu. Altı kişi kurtarıldı, iki kişi hayatını kaybetti. Dört denizciyi arama kurtarma çalışmaları sürüyor” bilgisine yer verdi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sibiga, kurtarılan beş Ukrayna vatandaşını tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti.

Ukrayna medyası, Bartın açıklarında dün batan yük gemisinin Ukraynalı Arvin Shipping LTD şirketine ait olduğunu duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise bakanlık bünyesindeki Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezince bölgeye arama kurtarma unsurlarının derhal sevk edildiği belirtilerek şunlar kaydedildi:”

“Olumsuz hava şartları sebebiyle 15 Ocak 2020 tarihinde Bartın Liman Başkanlığımız idari sahasında demirleyen söz konusu gemi, 17 Ocak 2020 tarihi saat 12.35’te demirli olduğu bölgede kırılarak batmıştır. Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi kaza sonrası geminin işleteni olduğu tespit edilen Ukrayna’da yerleşik firma yetkilileriyle irtibata geçmiş ve şirket yetkilisinden gemide 12 personelin bulunduğu bilgisi alınmıştır. Bulgaristan’ın Burgaz Limanı’na giden ARVIN gemisi için bölgede devam eden arama kurtarma çalışmalarında toplam 12 personelden şu ana kadar 6 kişi sağ olarak kurtarılmış olup 2 kişinin de cansız bedenine ulaşılmıştır. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam etmekte olup geminin diğer personelini kurtarmak için çalışmalar devam etmektedir.” (UkraynaHayat, AA)

18.1.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.