Karadeniz’de “sahil güvenlik” iş birliği: Ukrayna, dönem başkanlığını Türkiye’ye devretti

Karadeniz Ülkeleri Sınır/Sahil Güvenlik Teşkilatları İş Birliği Forumu Yıllık Liderler Toplantısı Antalya’da düzenlendi. Ukrayna, forumun 2019-2020 dönem başkanlığını Türkiye Sahil Güvenlik Komutanlığı’na devretti.

Karadeniz’de deniz güvenliği ve seyir emniyetinin sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla 2000 yılından bu yana her sene “Karadeniz’e Sahildar Ülkeler Sınır/Sahil Güvenlik Teşkilatları İş Birliği Forumu (The Black Sea Littoral States Border/Coast Guard Authorities Cooperation Forum BSCF) Liderler Toplantısı düzenleniyor.

Bu yıl 20’ncisi Antalya’da düzenlenen forumda, Ukrayna Devlet Sınır Güvenlik Servisi, dönem başkanlığını Türkiye Sahil Güvenlik Komutanlığı’na devretti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı forumda, Ukrayna’yı Sınır Güvenlik Servisi Başkanı Sergey Deyneko temsil etti.

Deyneko, yaptığı açıklamada, “Bu forumun 20 yıllık tarihi boyunca samimi dostluk ilişkilerimiz ve geleneklerimiz oluştu. Bir yıl boyunca Karadeniz bölgesinde güvenliği sağlamaya yönelik ortak çabalarımızı artırmak için elimizden gelen gayreti gösterdik” dedi.

Ukrayna tarafının, Karadeniz bölgesinde uyuşturucu kaçakçılığını, yasa dışı göçü ve diğer yasa dışı faaliyetleri önlemeye yönelik yeni bir çalışma grubu oluşturulması teklifinde bulunduğu belirtildi.

Toplantıya Türkiye, Ukrayna, Bulgaristan, Gürcistan, Romanya ve Rusya sınır ve sahil güvenlik kurumlarının yetkilileri katıldı.

19.10.2019

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.