JP Morgan’ın tahmini: “Ukrayna Merkez Bankası yeni faiz indirimine gidebilir”

Dünyanın en büyük yatırım bankası J.P. Morgan, Ukrayna Merkez Bankası’nın önümüzdeki aralık ayında politika faiz oranını indirebileceğini öngördü.

Bu haber 27 Ekim 2020 - 6:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İnterfaks Ukraina ajansının haberine göre, J.P.Morgan uzmanları, Ukrayna Merkez Bankası’nın önümüzdeki aralık ayında politika faiz oranını 50 baz puan düşürerek yüzde 5,5’e indirebileceği tahminini açıkladı.

Gerekçe olarak enflasyon risklerinin düşük olmasını gösteren banka uzmanları, koronavirüs salgınının yaygınlaşması nedeniyle ülkede para ve kredi politikalarında önemli ölçüde yumuşamaya gidilebilceğini ve döviz kurlarının düşebileceğini öngördü.

J.P.Morgan uzmanları ayrıca 2021 kamu bütçe tasarısının kabul edilmemesi ve yargı reformu ile Merkez Bankası yönetimi konularındaki görüş ayrılıklarından dolayı Ukrayna’nın IMF ile iş birliğinin belirsizlik sürecine girdiğini kaydetti.

Kiev’in IMF’den “stand by” kredisinin ikinci dilimini önümüzdeki aralık ayında alabileceğini tahmin eden banka, olası gelişmelere bağlı olarak bu sürenin ertelenme ihtimaline de dikkat çekti.

Ukrayna Merkez Bankası, 22 Ekim’deki toplantıda faiz oranını yüzde 6 olarak teyit etmişti. Bu, ülke tarihinde politika faizinde belirlenen en düşük oran.

Merkez Bankası’nın politika faizinde yaptığı indirim sonrası bankalar da kredi faizlerini düşürüyor.

27.10.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.