İstihdam pazarının nabzı: “Beyaz yakalılar” patron oldu, ilanlar arttı

Bu haber 11 Ekim 2016 - 7:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukris

Novoye Vremya dergisinin haberine göre, Ukrayna’da kriz döneminde işini kaybeden birçok kalifiye meslek sahibi, profesyonel meslek hayatından sonra kendi işlerinin patronu olmaya karar verdi. Bu durum, eleman arama ilalarında da artışa yol açtı.

Uluslararası insan kaynakları şirketi Headhunter’ın verilerine göre, Temmuz 2015-Temmuz 2016 döneminde ülkede şirketlerin verdiği eleman arama ilanları yüzde 30 arttı. İş arama ilanlarında ise geçen senenin sonunda başlayan düşüş bu yıl hız kazandı. Uzmanlar bunu, birçok sektörde toplu işten çıkarmaların sona ermesine bağlıyor.

İş arayanlar arasındaki rekabetin de azaldığı görülüyor. Geçen sene şirketlerin verdiği her bir ilana 4-5 işsiz başvururken, bugün ise her boş pozisyon için 3-4 kişi yarışıyor.

Resmi verilere göre de işsizlik azalıyor. Gosstat’ın açıkladığı rakamlara göre, ülkede 2016 yılının ilk sekiz ayında kayıtlı işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 azalarak 462 bin kişiye geriledi.

Çalışanların ve işverenlerin kriz şartlarına uyum sağlaması ve yurt dışına artan beyin göçü bu tablonun nedenleri arasında gösteriliyor.

Yine Headhınter’ın verilerine göre, Ukrayna’daki şirketlerin üçte ikisinden fazlasının son dönemde çalışanlarına zam yaptığı görülüyor.

Ülkede şirketlerin en fazla personele ihtiyaç duydukları pozisyonlar ise şöyle sıralanıyor:

Satış elemanı (%25)
IT (%19)
Pazarlama (%12)
İdari personel (8)
Kariyer başlangıcı (7)
Banka çalışanları (6)
Üretim (%6)
İşçi (%6)
Muhasebeci (%6)
Ulaşım, lojistik (%4)

11.10.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.