İşte Ukrayna’nın en zenginleri ve servetleri

Bu haber 17 Ekim 2016 - 11:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

oligarklar

Forbes dergisinin Ukrayna baskısı, Ukrayna’nın en zengin kişilerini belirlediği araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Listenin zirvesinde yine, Şahtar Donetsk futbol kulübünün Başkanı Rinat Ahmetov bulunuyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da ülkenin en zengin isimleri arasında.

Dergiye göre, Ukrayna’nın en zengin 100 zengininin toplam serveti son bir yılda yüzde 25 azalarak 20 milyar dolara geriledi.

50 yaşındaki ünlü milyarder Ahmetov’un serveti bu dönemde 4,6 milyar dolar eridi. Buna rağmen Ahmetov, 2,3 milyar dolar servetiyle hala Ukrayna’nın en zengin kişisi. Ahmetov’un zenginliğinin büyük bölümü, sahibi olduğu metalürji ve enerji işletmelerinden geliyor.

Listede Ahmetov’u 1,3 milyar dolarla İgor Kolomoyskiy ve Gennadiy Bogolyubov takip ediyor. Kolomoyskiy ve Bogolyubov, finans, sanayi ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Metalürji devi Viktor Pinçuk 1,2 milyar dolarla dördüncü, tarım devi Yuriy Kosyuk 1 milyar dolarla beşinci sırada.

Gıda, medya ve tarım alanında faaliyet gösteren Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ise, Forbes’a göre 858 milyon dolarlık servetiyle bugün Ukrayna’nın en zengin altıncı ismi.

Tarım sektöründeki Aleksey Bagaturskiy (721 milyon dolar), yatırım ve emlak devi Aleksandr Yaroslavskiy (721 milyon dolar) ve yatırım alanında faaliyet gösteren eski Kiev Belediye Başkanı Leonid Çernovetskiy de (680 milyon dolar) Ukrayna’nın en zenginleri listesinde ilk 10’da yer alan diğer kişiler.

Listenin tamamı için: http://forbes.net.ua/ratings/4

17.10.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.