İstanbul seçimlerinin iptali Rus medyasında: “Erdoğan yenilgiyi kabullenemedi”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesi kararının yankıları Türkiye’yi aştı, tüm dünyayı sardı. Rusya’da da dün akşamdan itibaren haber, hem ana akım medyada, hem internet siteleri ve sosyal medyada “flaş” gündem maddeleri arasında yer almaya başladı.

Bu haber 07 Mayıs 2019 - 7:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Belediye başkanlığı seçimi etrafındaki itiraz ve tartışmalar daha önce Rus medyasında çok sınırlı yer aldığı için, “Türkiye’nin en büyük şehrinde yapılan belediye başkanlık seçiminin iptali” haberi bu kez “sıra dışı bir haber ve durum” olarak yankı yarattı.

“Nasıl yani? Bu mümkün mü?”

Ülkenin en yüksek tirajlı gazetelerinden Komsomolskaya Pravda’nın manşeti, Rusya’daki şaşkınlığı tam olarak ifade etti: “Nasıl yani? Bu mümkün mü?”

Komsomolskaya Pravda, “Türk Yüksek Seçim Kurulu, muhalefetin kazandığı İstanbul seçimlerinin sonucunu iptal etti. 4 soruda güney komşumuzun tam kalbindeki politik kavga” başlıklı haberde, politolog Kamran Hasanov’un analizleriyle, soru-yanıt olarak durumu okurlarına izah etmeye çalıştı.

Politik gerginliğin nedenleri sıralandıktan sonra, “Erdoğan kendisinin başkanlık yaptığı, ‘İstanbul’u kontrol eden Türkye’yi kontrol eder’ dediği şehirde aldığı yenilgiyi kabullenemedi” denildi. Ayrıca iptal kararının ardından Erdoğan’ın Suriye’de yeni operasyona yönelebileceği öngörüsü yapıldı.

“Seçimin iptali kararına dış aktörler nasıl tepki gösteriyor?” sorusu yanıtlanırken de şöyle denildi:

“Rusya bu durumda tarafsız kalıyor. Moskova başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmekten kesinlikle hoşlanmıyor. Ama AB ve ABD kesinlikle Erdoğan’ı ‘demokrasiyi ihlal etmekle’ suçlayacak. Trump’ın Türkiye’yi ziyareti planlanıyordu. Medya ve senato, Trump’tan ‘diktatör’ eli sıkmamalarını isteyecek. Bu durum bir ölçüde bizim (Rusya kastediliyor) işimize gelecek. NATO ülkeleri içinde ne kadar parçalanma olursa Moskova’nın manevra alanı o kadar artar.”

Devlet TV kanallarından Russia Today ise haberi, “İstanbul’un seçilmiş muhalif başkanı, YSK kararından sonra ‘Kazandığımız seçimi bizden çalmak istiyorlar, buna izin vermeyeceğiz’ diyor” şeklinde duyurdu.

RBC ajansı haberi, siyasi analistlerden Timur Ahmetov’a değerlendirerek duyurdu. Ahmetov, “YSK’nın kararı iktidardan gelen baskı ile alındı. Seçim sonucuna itirazların karara bağlanması, sonuçları sabote etmek için boşluklar bulma girişimleri nedeniyle bir aya uzatıldı” yorumunu yaptı.

Seçimin iptalinin seçmen tercihlerini nasıl etkileyeceği üzerine konuşmak için erken olduğunu savunan Ahmetov, bir yandan halkın siyasi görüşlere bakılmaksızın seçimlerden yorulduğunu, diğer yandan bir ay içinde hükümet yanlısı propaganda yapmasının seçimi iktidar adayının kazanmasını sağlayabileceğini söyledi.

Resmi yayın organı olan Rossiyskaya Gazeta ise, Twitter üzerinden dün gece paylaşılan İstanbul’daki “tencereli” muhalif gösterilerin videolarına sayfalarında yer vererek, “İstanbul caddelerinde inanılmaz bir gürültü var. Kakafoniye otomobil klaskonları da karıştı. Muhalifler seçim sonuçlarının iptalini protesto ediyor” diye yazdı.

Önde gelen internet haber portallarından Lenta.Ru, haberi “Seçimlerde Erdoğan’ın adayının yenilgisi iptal edildi” başlığı ile verdi. (Turkrus.com)

7.5.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.