İş insanı Ali Sezen: “Ukrayna’nın geleceğine inanıyoruz”

Ukrayna’ya Türk ihracatçıların yoğun ilgisi, son dönemde yaşanan siyasi gerilime rağmen devam ediyor. Ülkede düzenlenen en büyük yapı fuarı KyivBuild, pek çok ülkeden şirketlerin ilgi odağı oldu. 30 yıldır Ukrayna pazarında faaliyet gösteren iş insanı Ali Sezen, temsil ettiği Aşkale Çimento şirketi ile katıldıkları fuarda UkraynaHayat’ın sorularını yanıtladı.

Bu haber 19 Şubat 2022 - 10:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz? 

30 yıldır Ukrayna’da faaliyet gösteren bir iş insanıyım. Ana faaliyet alanım demir çelik ve çimento. Odesa’da ve Kiev’de ofislerimiz var. Şu an Aşkale Çimento’yu ortak şirketimiz ile Ukrayna’da temsil ediyoruz.

Ukrayna Fenerbahçeliler Derneği Başkanıyım. Ayrıca DEİK Türkiye – Kongo Cumhuriyeti İş Konseyi Başkanlığı görevini yürütüyorum.

Çimento sektöründe Ukrayna’da ne zaman faaliyete başladınız? 

Bu alanda üç yıldır Ukrayna pazarındayız. Ukrayna pazarına çok güveniyoruz. Geçen sene anti-damping uygulaması getirildi ama buna ilişkin karar bu yıl tekrar görüşülecek. Ukrayna’nın yaklaşık 2-2,5 milyon ton çimento ihtiyacı var.

“Fuara çok yoğun ilgi var”

Herkesin Ukrayna’dan kaçtığı bir dönemde iş insanları olarak buradayız, fuara da katıldık. Aşkale Çimento İhracat Müdürü Yasin Arslan ile birlikteyiz. Fuardaki tek çimento şirketi Aşkale Çimento. Fuara çok yoğun ilgi var. Öğleden sonra bile dışarıda uzun kuyruklar oluşmuş durumda. Çok pozitif bir durum. Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği Ticaret Müşavirimiz Bülent Orhan Türel’e de standımızı ziyaret ettikleri için çok teşekkür ediyorum.

Ukrayna’nın bu savaş ortamından bir an önce çıkmasını istiyoruz. Stratejik ortağımız olan Ukrayna’nın geleceğine inanıyoruz. Ukrayna’nın gelişiminde, kazan-kazan anlayışı çerçevesinde yol arkadaşlığı yaptığımızı düşünüyoruz.

Ukrayna inşaat sektörünün bugün içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ukrayna’da inşaat sektörü son dört beş yıldır çok hareketli. Devlet Başkanı Zelenskiy’nin altyapı projelerini hiçbir şart altında durdurmamasının bunda etkisi var. Kendisi “Ukrayna’da yolları ve altyapıyı yapan başkan” olarak anılmak istediğini dile getirdi.  Ayrıca ülkede çok fazla konut ihtiyacı var. Bugün Kiev’de, Odesa’da, Dnipro’da çok sayıda inşaat yapılıyor. Bunlar genelde tek odalı konutlar. Sektörde önümüzdeki üç senenin de böyle hareketli olacağını düşünüyoruz.

Türkiye Ukrayna Serbest Ticaret Anlaşmasının iki ülke ticaretine nasıl yansımasını bekliyorsunuz?

Serbest Ticaret Anlaşması 10 yılı aşkın süredir müzakere ediliyordu. Burada bazı önemli detaylar var. Ben demir çelikçi olduğum için bu alanı değerlendireyim. Ukrayna Türkiye’ye 2 milyon 300 bin ton demir çelik satıyor, biz ise Ukrayna’ya 300 bin ton satıyoruz. Tabii Türkiye demir çelikte çok kuvvetli. Hiçbir kota olmadan Ukrayna’dan demir çelik satılması sıkıntı oluşturur. Ukrayna hurda satışlarında ihracat vergisini kaldırmadı. Türkiye yılda 24 milyon ton hurda ithalatı yaptığı için bu konu önemli. Aynı durum tahılda var. Ukrayna açısından baktığımız zaman da tekstil için geçerli.

Bu anlaşma imzalandı ama altının doldurulması bir sene sürecek. Tabii ticaretimizi artıracak. Ama ülke menfaatleri açısından çok dikkatli değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Uzun yıllar Ukrayna’da iş yapan bir kişi olarak, ülkeye ilgi duyan iş insanlarına hangi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

30 yıldır burada iş yaptığım için iş dünyasını yakından tanıyorum. Ukrayna müthiş potansiyeli olan bir ülke, ama ülkenin şartlarının çok iyi öğrenilmesi lazım.  Yatırım yaparken de son derece dikkatli olmak gerekiyor. Ben Amerika’da, Batı Afrika’da, Rusya’da da iş yapıyorum. DEİK’teki görevlerimden dolayı pek çok ülke hakkında bilgi sahibiyim. Bu nedenle fotoğrafı daha geniş görebiliyorum. Ukrayna ve Türkiye’nin üçüncü ülkelere beraber yapabilecekleri çok fazla iş potansiyeli de bulunuyor.

Pandemiden sonra dünyada çok değişiklik oldu. Aşırı derecede nakit fazlası var, çünkü para basıldı. Çin biraz tedarik zincirinin dışında kaldığı için, şu an mala ulaşımda büyük bir problem var. 15 gün önce Miami’de inşaat ve çimento fuarında da bunu gördüm. Bazı ürünlerde para yatırdıktan sonra alıcıların iki sene beklemeleri gerekiyor. Bunlar Türkiye ve Ukrayna için devasa fırsatlar. Keza Afrika’da da çok fazla talep var. Çin’den alınamayan mallarla ilgili talep biraz Türkiye’ye kaydı. Ukrayna’ya da kayacak. Bunlar eğer değerlendirilebilirse çok önemli fırsatlar.

19.2.2022

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.