İnsan hakları örgütlerinin Ukrayna raporu: “Sistematik işkence var”

esir

RBC ajansının bildirdiğine göre, Amnesty International ve Human Rights Watch örgütlerinin ortak raporunda, Ukrayna’da kolluk güçlerinin yanı sıra, tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin (DNR ve LNR) militanlarının da sivillere yönelik işkence yaptığı yönündeki tespite yer verildi.

İşkence gördüğü belirtilen kişilerle, yakınlarıyla ve hukukçularla yapılan söyleşilere dayanan raporda, her iki tarafın da yasa dışı yollarla alıkoyduğu ve işkence yaptığı siviller olduğuna dikkat çekildi.

Raporda örneğin, 39 yaşındaki bir erkeğin, Ukrayna güvenlik güçleri tarafından başına poşet geçirilerek sorgulandığı öne sürüldü. Altı hafta boyunca gözaltında tutulan mağdura, elektrik verildiği, üzerinde sigara söndürüldüğü ve kaba dayak atıldığı iddia edildi.

Serbest kaldıktan sonra Donetsk’e giden aynı kişinin, “Donetsk Halk Cumhuriyeti”nde de iki ay boyunca hapiste tutulduğu ve burada da dayağa maruz kaldığı iddiasına yer verildi.

Sivillerin esir tutulmasının savaş suçu olarak nitelendirildiği raporda, her iki tarafın da esir değişimi için bu yönteme başvurduğuna dikkat çekildi.

Birleşmiş Milletler raporunda da Ukrayna Güvenlik Servisi’nin (SBU), DNR ve LNR yanlılarına sistematik olarak işkence uyguladığı iddia edilmişti. SBU ise iddiaları yalanlamıştı.

22.7.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.