IMF: “Ukrayna’ya daha fazla kredi sağlayabiliriz”

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, IMF’nin Ukrayna’ya sağlamayı öngördüğü kredinin miktarını artırabileceğini açıkladı.

Bu haber 27 Mart 2020 - 12:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

IMF’nin internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, IMF ile Ukrayna arasında yeni Genişletilmiş Fon İmkanı (EFF) programına yönelik müzakerelerin başarıyla yürütüldüğünü belirten Georgieva, Ukrayna’ya sağlanması öngörülen 5,5 milyar dolarlık kredinin miktarının artırılabileceğini belirtti.

IMF Başkanı, Ukrayna’nın bankacılık sektörüne ve arazi reformuna ilişkin yeni yasal düzenlemeleri hızla hayata geçirmesi halinde, yeni kredi anlaşmasının kısa süre içinde tamamlanabileceğini ve ülkeye daha fazla kaynak aktarılabileceğini kaydetti.

Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva ile yaptığı telefon görüşmesinde, IMF ile Ukrayna arasında imzalanması planlanan yeni programlarda öngörülen toplam kredi miktarının yaklaşık iki katına çıkarılmasını talep ettiği açıklanmıştı.

Ukrayna’nın, kredi miktarının 4,5 milyar dolardan 9,5 milyar dolara çıkarılması talebinde bulunduğu yazılmıştı.

Ukrayna’nın EFF ve koronavirüsle mücadele yardım programı (RFI) kapsamında IMF’den toplam 3 milyar dolarlık ilk kredi dilimlerini kısa süre içinde almak için girişimlerde bulunduğu belirtiliyor.

27.3.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.