İlber Ortaylı’dan Ukrayna yorumu: “Putin’e yanaşıp anlaşacaktık”

ortayli

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ukrayna politikalarını değelendiriken, “Rusya orada ve bunu kabul etmek zorundasınız. Rusya tepede. Bunların denizcilikle alakası yoktur. Rusların denizleri nehirlerde yüzer. Başka denizlerde kayık bile yüzdüremezler. Küçümsemek için söylemiyorum. Bugün nükleer denizaltıya sahip bu donanmanın artık Karadeniz’in tepesinde Baltık’ta oturacağını düşünemezsiniz. Tabii ki Kırım’a çıkacaktı. Biz Fatih Sultan Mehmet veya Kanuni olmadığımıza göre oradaki kültürel azınlığımızı korumak için Putin’e yanaşıp anlaşacaktık. Bunun yerine hayal peşinde koşup Merkel ile Ukrayna ile konuştular. Merkel ne yapacak Ukrayna’da?” dedi.

EGE Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) 32. Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı Swiss Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı Ortadoğu’nun durumundan bahsetti.

“RUSYA SURİYE’Yİ BIRAKMAZ”

Rusya-Türkiye ilişkileri üzerine değelenrimeler yapan Ortaylı, şöyle konuştu:

“Suriye’yi de bırakamaz. İngilizler Kıbrıs’ta üs kurduysa o da orada kurar. Kıbrıs’ta eşitlik olsun, onlar Avrupa Birliği’ne girerse biz de gireriz gibi hayaller. Kıbrıslıların ne istediği önemli değildir burada. Kıbrıs’ta ne istediğini söyleyenler Lefkoşa’yı temsil ediyorlar. Yarısı sağcı, yarısı solcudur. Halkı temsil etmezler. Burada mühim olan şey sağcılar Kıbrıs’ın tarihinde görülmemiş bir politikacı çıkardılar. Rahmetli Rauf Denktaş.”

Türkiye’nin Suriye konusunda başta hata yaptığını, olayın en başında barışçıl şekilde çözülebileceğini ifade eden İlber Ortaylı, Suriyeli turistin Türkiye’yi sevdiğini yılda 900 bin turist geldiğini söyledi. Şimdi benzer bir ilişkinin Kuzey Iraktaki Kürt halk ile meydana geldiğini söyleyen Ortaylı, Türkiye’de harcamayı seven bu topluluğu değerlendirmek gerektiğini belirtti.

“DEMOKRASİDE YÜZDE 100 ÖZGÜRLÜK YOKTUR”

Ortadoğu ülkelerinde demokratik yönetimin, hukuk ve kanunun olmadığını, ancak hiç bir demokraside de yüzde 100 özgürlük olmadığını anlatan Ortaylı, “Sistemin hoşuna gelmeyen şekilde konuşan adam kibarca susturulur. İsrail toplumunda insanlar Filistinlilerin hakları için çarpışan, konuşan, yazan insanlar vardır. Bunların arabası sabah yanmış olarak bulunuyor. İşleyen bir demokrasi vardır. Ana yasa olarak olmasa da laiklik var” diye konuştu.

Birçok Ortadoğu ülkesi gibi Suriye’de de, Irak’ta da demokrasinin olmadığını, belirten Ortaylı, “Çok açık bir şeydir. Saddam diye çok baba terbiyeli idare eden bir adam yoktu. İnsanların canı çıkıyordu. İnsanların mülkiyeti de başka şeyleri de garanti altında değildi. Bu kanunsuzluk çok tezatlar teşkil edecek şekilde monarşilerde var. Ancak Suudi Arabistan’da polis yüksek mahkemeden izin almadan insanların evini arayamıyor. Aşiretler yılda bir kez kralı tenkit edebiliyor” dedi.

“İSRAİL İLE SADECE TÜRKİYE İKTİSADİ ORTAKLIK YAPABİLİR”

Ortadoğu’nun hiç ümit vermeyen bir dünya olduğunu söyleyen Ortaylı, İsrail’in Amerika’nın politikalarına paralel hareket etmese hiç bir ülke tarafından ciddiye alınmayacağını ifade etti. Ortadoğu’daki iki iktisadi partnerin tartışmasız şekilde İsrail ve Türkiye olduğunu söyleyen Ortaylı, “Bizden başka hiç kimse o adamların teknolojik bilgisi ile üretim kapasitesiyle ortaklık yapamaz. Ermenistan bir ara olur mu dedik ama her hafta bir ailenin dışarıya kaçtığı bir yerden hiç bir şey olmaz” dedi.

“SU PETROLDEN DAHA ÖNEMLİ”

Ortadoğu’da su probleminin bulunduğunu, İsrail’in projeleriyle Filistin’i kuruttuğunu söyleyen İlber Ortaylı, “Bizim suyumuz çok kıymetli. Bu su kaynakları üzerinde durmak zorundayız. Bizim için petrolden daha önemli. Tarım topraklarımız da çok önemli. Sınır bölgelerimizde toprak satışını durdurmamız gerekli. Anti liberal gibi görünse de yapmak gerekir” dedi. (Hürriyet)

29.1.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.