2’nci Dünya Savaşı direnişinin tarihi bu müzede

muze11

Nazi Almanyası karşısında seferber olarak tarihteki en büyük direniş örneklerinden birini gösteren Sovyetler Birliği, 9 Mayıs 1945’te Berlin’de imzalanan teslimiyet anlaşması ile zaferini nihai olarak ilan etti.

Sadece Sovyetler Birliği değil, tüm dünya için büyük önem taşıyan bu savaştaki acıları, kahramanlıkları yansıtan II. Dünya Savaşı Müzesi (Büyük Anayurt Savaşı Müzesi) sizi savaş yıllarına götürüyor.

Stitched Panorama

1974’te açılan ve 1981’de dev bir kompleks haline getirilen müze Ukrayna’daki en büyük müzelerden biri. 300 binden fazla örneğin sergilendiği müzenin önünde 102 metre yüksekliğindeki dev “Vatan Ana (Родина мать)” heykeli yükseliyor.

Dnyepr Nehri’ne nazır tepenin üzerinde kurulu olan müze kompleksinin girişinde sizi, “Kahramanlar ölmez, sonsuza kadar yaşar” yazısı karşılıyor.

Savaşta kullanılan tankların arasından geçerken, savaş sırasında kaydedilen telsiz seslerini duyabiliyorsunuz. Müzenin bahçesinde, savaşta “kahraman” unvanı veriken tüm kentlerin anıtları ve büyük zaferi simgeleyen “sonsuz ateş” yer alıyor.

muze2

Savaşta kahramanlıklar yazan Sovyet partizanlarının, askerlerinin heykellerinin arasından geçerek ulaştığınız müzenin içinde, askerlerin kişisel eşyaları, o döneme ait yazışmaları, madalyaları, askeri araç gereçleri, Hitler ordularının işkence aletlerini, Nazilerin Ukrayna’da yaptıkları zulmü yansıtan ve direnişi anlatan belgeleri, fotoğrafları görmek mümkün.

Müze pazartesi günleri hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Adres: Lavrskaya Caddesi, 24

Nasıl gidilir?

Arsenalnaya metro istasyonundan 24 no’lu otobüs veya 38 no’lu troleybüse binerek son durakta inmeniz gerekiyor. Arsenalnaya metrosundan yürüyerek de müzeye ulaşabilirsiniz.

http://warmuseum.kiev.ua/eng/history.shtml

24.04.2015

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.