İçişleri Bakanlığı: “FETÖ’nün Bağdat ve Erbil sorumluları Ukrayna’dan Türkiye’ye getirildi”

İçişleri Bakanlığı, FETÖ’nün Bağdat sorumlusu Salih Fidan ve Erbil sorumlusu Samet Güre’nin Ukrayna’dan Türkiye’ye götürüldüğünü açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi’nce “silahlı terör örgütüne üye olmak” (FETÖ/PDY) suçundan hakkında yakalama emri bulunan Salih Fidan ve Samet Güre, Ukrayna Polonya sınırından illegal yollarla kaçarken yakalandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın Ukrayna makamları ile görüşmesinin ardından teslim alınan Fidan ile Güre, Türkiye’ye getirildi.

Şüphelilerin işlemleri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunda devam ediyor.

Yakalananlardan Salih Fidan’ın FETÖ’nün Irak-Bağdat sorumlusu olduğu, örgütün yurt dışı yapılanmasında faaliyet gösterdiği, FETÖ iltisaklı Feza Öğretim Kurumu Işık Üniversitesi’nde öğretmen olarak çalıştığı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra eşi Yeşim Fidan ile birlikte Türkiye’den ayrıldığı ve bir daha dönmediği tespit edildi.

Samet Güre’nin ise FETÖ’nün Irak/Erbil sorumlusu olduğu, örgütün yurt dışı yapılanmasında faaliyet gösteren kişiler arasında yer aldığı, FETÖ’ye ait Erbil’deki Fezalar Eğitim Kurumunda fizik öğretmeni olarak çalıştığı, 17-25 Aralık’tan sonra Bank Asya hesabındaki para miktarını artırdığı, etkin pişmanlıktan yararlanan kişilerin ifadelerinde yer aldığı belirlendi. (DHA)

6.1.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.