Ukrayna’da hububat ve yağlı tohum hasadında yüzde 10 düşüş beklentisi

Ukrayna’da ekim sezonundaki olumsuz hava koşulları nedeniyle hububat ve yağlı tohum hasadının geçen yıla göre yüzde 10 düşük olması bekleniyor.

Bu haber 01 Mayıs 2023 - 7:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna Parlamentosu Tarım Komitesi Başkanı Oleksandr Gaydu Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, Ukraynalı çiftçilerin, hububat ve yağlı tohum ekimi sırasında yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle, geçen yıla göre yüzde 10 düşük hasat elde edebileceklerini belirtti.

Yaklaşık 64 milyon ton tahıl ve yağlı tohum hasadı beklendiğini aktaran Gaydu, “Ukraynalı tarım ürünleri üreticileri şimdiden 1 milyon hektardan fazla alanda bahar mahsulü ekti. Toplam 5,5 milyon hektara tahıl ve bakliyat ekimi yapılması planlanıyor. Bu da geçen yıla göre yüzde 5 düşük” dedi.

Milletvekili, nisan ayının ikinci yarısındaki aşırı yağışlar ve az güneşli havanın saha çalışmasına olumsuz etkileri olduğunu ifade etti.

Oleksandr Gaydu, Ukraynalı çiftçilerin yaklaşık 400 milyon kişiye gıda sağladığını belirterek, hava koşullarının normale dönmesi ile verimliliğin artmasını umduklarını kaydetti.

1.05.2023

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.