HRW: “Ukrayna’da insan hakları geriye gidiyor”

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) yıllık raporunda, Ukrayna’da ifade ve basın özgürlüğü alanlarında gerileme olduğu tespitine yer verildi.

RBK’nın haberine göre, Ukrayna’da aktivistlere ve azınlıklara yönelik saldırıların yeterince üzerine gidilmediği belirtilen raporda, “Ukrayna hükümeti düşünce, bilgi alma ve basın özgürlüğünü 2018’de de sınırlamaya devam etti. Bunun gerekliliğine gerekçe olarak, Rusya’nın askeri saldırganlığı ve Ukrayna karşıtı propaganda gösterildi” denildi.

Ukrayna’da devletin toplumsal aktivistlere yönelik saldırıların aydınlatılması için gerekli çabayı göstermediğini savunan HRW, yolsuzluklarla mücadele eden ünlü Ukraynalı aktivist Yekaterina Gandzyuk’un, geçen yaz yüzüne asit dökülerek saldırıya uğradıktan sonra hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

HRW raporunda ayrıca, Ukrayna’da Roman azınlıklara ve eşcinsellere yönelik saldırılarda da güvenlik güçlerinin çoğu durumda tepkisiz kaldığının altı çizildi.

Uluslararası insan hakları kuruluşları Amnesty International, Human Rights Watch, Freedom House ve Frontline Defenders, geçen ekim ayında yaptıkları ortak açıklamada, Ukrayna’daki aktivistlere ve insan hakları savunucularına yönelik saldırılara karşı gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulunmuştu.

22.1.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.