Hobisini sanata dönüştürdü: Ukrayna’da Türk seramik sanatçısının eserleri beğeni topluyor

Ukrayna’da yaşayan Şebnem Kantoğlu, düzenlediği kurslarla ve çeşitli etkinliklerle bu ülkedeki birçok kişiye seramik sanatının inceliklerini öğretiyor.

13 yıldır Kiev’de yaşayan Şebnem Kantoğlu, önceleri hobi olarak başladığı seramik sanatında kısa süre içinde ilerleyerek Ukrayna’nın en ünlü sanat galerilerinin ilgisini çekmeyi başardı.

Ukrayna’da düzenlenen el sanatları fuarlarında ve sergilerde Anadolu motiflerini taşıyan eserleri beğeni toplayan Kantoğlu’nun ürünleri bugün Ukrayna dışındaki ülkelerden de talep görüyor.

Şebnem Kantoğlu, kendi atölyesinde Ukraynalılara ve ülkede yaşayan diğer yabancılara seramik sanatındaki deneyimlerini aktarıyor.

Kiev’deki atölyesinde ziyaret ettiğimiz Kantoğlu, “Ukraynalılara Türk motifleri çok ilginç geliyor. İlk başlarda Anadolu motiflerine öncelik veriyordum, ancak bugün Ukraynalı galeriler için geleneksel Ukrayna motiflerini de eserlerimde kullanıyorum” dedi.

Sanat etkinliklerinin birleştirici rolünün altını çizen Kantoğlu, “Sanatın dili evrensel. Kendi kültürümüzü Ukraynalılara anlatmak benim için ayrıca mutluluk verici” diye konuştu.

Farklı yaş gruplarından sanatseverler haftanın belirli günlerinde Kantoğlu’nun atölyesinde bir araya geliyor.

Ukrayna’da düzenlenen çeşitli fuar ve sanat etkinliklerinde Şebnem Kantoğlu’nun eserleri ilgiyle karşılanıyor.


24.3.2018

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.