Hablemitoğlu cinayeti şüphelisinin iltica talebi reddedildi, iade kararı bekleniyor

Necip Hablemitoğlu suikastının kilit şüphelisi Nuri Gökhan Bozkır’ın, iltica talebinin reddine ilişkin Ukrayna Yüksek Mahkemesi’ne yaptığı itiraz da reddedildi. Böylece Bozkır’ın Türkiye’ye iadesi yönünde karar alınmasının önündeki yasal engel kalktı.

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının kilit şüphelisi Nuri Gökhan Bozkır’ın, Ukrayna’da sığınma talebinin reddine ilişkin Yüksek Mahkeme’de yaptığı itiraz da kabul edilmedi. Daha önce Kiev Bölge İdare Mahkemesi ve Temyiz Mahkemesi’ndeki itirazlar da reddedilmişti.

Böylece iltica talebi nihai olarak reddedilen Bozkır hakkında, iade kararı çıkarılmasının önündeki engel de kalkmış oldu.

Adli kontrole tabi tutulan Bozkır’ın, Türkiye’ye iadesi yönünde karar alınması halinde, mahkeme ve temyiz yoluyla bu karara da iki itiraz hakkı bulunuyor.

Şüpheli, itiraz ve üst başvuru yollarının tükenmesinin ardından ise Türkiye’ye iade edilmek üzere gözaltına alınabilecek.

Geçen yıl Ukrayna’da yakalanmıştı

18 Aralık 2002’de evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının faili olduğu gerekçesiyle hakkında kırmızı bülten çıkarılan Nuri Gökhan Bozkır, Temmuz 2019’da Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yakalanmıştı. Bozkır’ın Ukrayna’dan iltica talebinde bulunması Türkiye’ye iadesinin önünü tıkamıştı.

12.11.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.