Gündemdeki soru: “Zelenskiy devlet başkanı olursa ne değişir?

Ukrayna’da ünlü komedyen Vladimir Zelenskiy, devlet başkanı olmaya çok yakın. Peki Zelenskiy’nin başkanlık koltuğuna oturması halinde ülkede ne değişebilir? ABD’li kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s bu konuyu mercek altına aldı.

Ukrayna’da 31 Mart tarihinde yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde Vladimir Zelenskiy yüzde 30,2 oyla birinci olurken, Devlet Başkanı Petro Poroşenko yüzde 15,9 ile ikinci sırada yer aldı. Zelenskiy ile Poroşenko 21 Nisan’da ikinci turda yarışacak.

İnterfaks ajansının haberine göre, Zelenskiy’nin devlet başkanı olması halinde ülkede hangi değişikliklerin olabileceğini değerlendiren Moody’s, “Zelenskiy’nin seçim zaferi ülkenin ekonomik ve mali politikalarına yansımaz” tahmininde bulundu.

Başbakanın, maliye, ekonomik kalkınma ve ticaret bakanlarının devlet başkanı değil, hükümet tarafından belirlendiğini hatırlatan ajans, Zelenskiy’nin devlet başlanı olması halinde IMF ile iş birliğini ve yolsuzluklarla mücadele alanındaki reformları sürdüreceğini öngördü.

“Rusya ile barış yapabilir”

Zelenskiy’nin zafer kazanması halinde Rusya’ya karşı barış politikası izleyebileceğini, dış politikada ise AB hedefini sürdüreceğini tahmin eden Moody’s, Zelenskiy’nin yumuşak politika izlemesinin ülkenin doğusundaki çatışmaları dondurabileceği, bu sayede ülkenin savunma alanına ayırdığı bütçe kaynaklarının diğer öncelikli konulara aktarılabileceği tahmininde bulundu.

Diğer yandan Zelenskiy’nin Rusya ile tamamen barışmasının mümkün olmadığını savunan Moody’s, ünlü komedyenin Kırım ve Donbass konularında bugünkü iktidarın söylemini sürdürdüğünü hatırlattı.

Moody’s ayrıca, Zelenskiy’nin devlet başkanı olması halinde, parlamentodaki muhalefet ile ciddi anlaşmazlıklara düşebileceğini öngördü.

8.4.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.