Gündem “toprak reformu”: Tarım arazilerini kimler satın alabilecek, fiyatı ne olacak?

Dünyada tarıma en elverişli toprak olarak bilinen “kara toprak”ların önemli bölümüne sahip olan Ukrayna’da, uzun süredir gündemde olan yasa tasarısının onaylanmasıyla tarım arazilerinin satışının önü açıldı. Peki çiftçileri isyan ettiren yasanın ayrıntıları neler? Yabancı tekeller toprak satın alabilecek mi? Ukrayna’nın ne kadar tarım arazisi var? Araziler hangi fiyattan satılacak? Protestoların nedenleri neler? İşte ayrıntılar…

Ukrayna’da tarım arazilerinin satışına yönelik yasağın kaldırılmasını öngören yasa tasarısı 240 milletvekilinin oyuyla kabul edildi.

Tasarı, Ukrayna vatandaşlarının, Ukrayna’da kayıtlı şirketlerin ve devletin toprak satın almasını yasal hale getiriyor.

Yabancılar satın alabilecek mi?

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, yabancı ülke vatandaşlarının ve ortakları arasında yabancıların olduğu şirketlerin tarım arazilerini satın almalarının, ancak yapılacak referandum sonrasında mümkün olabileceğini açıkladı.

Kabul edilen yasa tasarısında, yabancıların miras yoluyla tarım arazilerine sahip olabilecekleri, ancak bir yıl içinde bu toprakları elden çıkarmak zorunda oldukları belirtiliyor.

Diğer bir maddede ise, yabancı ülke vatandaşlarının 2024 yılına kadar devletten veya şahıslardan tarım arazisi satın alma haklarının bulunmadığı kaydediliyor.

Yabancı tekeller istisna 

Tasarı yasalaşırsa, ortakları arasında yabancılar olan, en az üç yıldır Ukrayna’da faaliyet gösteren ve tarım arazisi kiralayan yabancılar, bu arazileri satın alabilecek. Böylece, ülkedeki yabancı tekellerin Ukrayna’nın topraklarının sahibi olmalarının önü açılıyor.

Uluslararası mali kuruluşlar ve Ukrayna hükümeti, tarım arazilerinin satışına yönelik moratoryum uygulandığı süre boyunca ülkede yasa dışı arazi piyasası oluştuğunu, bunun da yolsuzluklara yol açtığını ileri sürüyor.

Yasa tasarısı, ülke genelindeki tarım arazilerinin yüzde 0,5’i, bir bölgedeki toprakların ise yüzde 8’inden fazlasının tek bir kişinin ya da şirketin eline geçmesinin yasaklanmasını öngörüyor.

Ukrayna’nın ne kadar toprağı var?

BBC’nin aktardığı verilere göre, Ukrayna’nın bugün sahip olduğu toplam arazi miktarı 60,3 milyon hektar. Bunun 42,7 milyon hektarı tarım arazisi. Satışı yasak olan arazilerin toplam alanı ise 41,5 milyon hektar.

Ukrayna’daki arazilerin yüzde 40’ını, tarıma en elverişli toprak olarak bilinen “kara toprak” oluşturuyor. 31 milyon hektar arazi özel mülkiyette (çoğu özel fonlarda), 10,4 milyon hektar arazi de devlet mülkiyetinde (Kırım ve Kiev’in kontrolü dışındaki diğer bölgeler dahil) bulunuyor.

Çiftçiler neden karşı çıkıyor?

“Toprak reformu”nu protesto eden çiftçiler, tarım arazilerinin yabancı holdinglere satışının tarım emekçilerine yönelik sömürüyü artıracağını, ayrıca büyük holdinglerle rekabet edemeyen küçük üreticilerin pazardan silineceğini öngörüyor.

Tarım arazilerinin fiyatı ne olacak?

Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Taras Vısotskiy, tarım arazilerinin fiyatının hektar başında ortalama 2200 dolar olmasının beklendiğini açıkladı. Vısotskiy, satın alma hakkının yalnızca Ukrayna vatandaşlarında olması halinde ise bu fiyatın 1500 dolar civarında belirlenmesinin tahmin edildiğini söyledi.

15.11.2019

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.