Grivna neden son aylarda değer kazanıyor?

Grivnanın son iki aydır dolar ve euro karşısında yükselişi sürüyor. Peki grivnanın değer kazanmasının başlıca sebepleri neler? İşte Merkez Bankası’nın sıraladığı nedenler:

Grivna, sene başından bu yana resmi kur bazında dolar karşısında yüzde 2,9 değer kazandı.

Ubr.ua’nın haberine göre, Ukrayna Merkez Bankası’nın yönetim kurulu sayılan Banka Konseyinin Başkanı Bogdan Danilişin, grivnanın değer kazanmasının nedenlerini şöyle sıraladı:

-Dünyada önde gelen merkez bankalarının gösterge faizlerini aşağıya çekmeleri.

-Yakıt fiyatlarının nispeten düşük olması.

-Ukrayna’da rekor tahıl hasadına bağlı olarak ihracat gelirlerindeki artış.

-Ülkenin mali disiplininin geçen senenin sonunda artması.

-Yabancı yatırımcıların grivna cinsinden devlet tahvillerine yeniden ilgi göstermeleri. Yabancı yatırımcıların, tahvil satın almak için bankalararası piyasada aktif olarak dolar satışı yapmaları.

“Grivnanın yükselişi yazın durabilir”

Grivnadaki yükselişin önümüzdeki haziran ayının sonlarına doğru sonlanabileceğini belirten Merkez Bankası yöneticisi, mayıs ayından itibaren tarım ihracatçılarının gelirlerinin düşeceğine ve yabancı yatırımcıların Ukrayna devlet tahvillerine ilgisinin azalacağına işaret etti.

Danilişin ayrıca, küresel ekonominin büyüme temposunda beklenen gerilemenin, Ukrayna’nın en önemli ihracat kalemlerinden biri olan metalürji ürünlerine olan talebi azaltabileceğini, bunun da grivnanın elini zayıflatabileceğini öngördü.

Bugün bankalararası piyasada dolar alış kuru 27 grivna, euro kuru 30,5 grivna civarında.

12.2.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.