“Gazetecilere yönelik hak ihlallerinde Türkiye lider, Ukrayna üçüncü”

gzt

Avrupa Gazeteciler Federasyonu, Sınır Tanımayan Gazeteciler, Avrupa Basın ve Medya Özgürlük Merkezi tarafından hazırlanan “Mapping Media Freedom” raporuna göre, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde Türkiye’de gazetecilere yönelik 114, Rusya’da 58, Ukrayna’da 44 hak ihlali tespit edildi.

Raporda, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 2 bin 500 gazetecinin işine son verildiği, 98 medya çalışanının hapse mahkum edildiği, 133 medya organının kapatıldığı belirtildi.

Yılın üçüncü çeyreğinde yaşanan dört gazeteci cinayetinden ikisinin Ukrayna’da (Pavel Şeremet, Aleksandr Şetinin) olduğu hatırlatılan raporda, Yeni Şafak gazetesi foto muhabiri Mustafa Cambaz ile Rusya’da Rossiya 1 kanalının kameramanı Andrey Nazarenko’nun da bu dönemde öldürüldüğü bilgisine yer verildi.

Raporda ayrıca, Ukrayna’da Rsuya yanlısı İnter kanalına ve Ukraynalı gazeteci Andrey Medyanik’e yönelik saldırılar örnek gösterildi.

Rapora göre, 2016’nın üçüncü çeyreğinde Avrupa genelinde gazetecilere yönelik 406 hak ve özgürlük ihlali tespit edildi. Bu rakam bir önceki çeyreğe göre yüzde 19 daha fazla.

https://mappingmediafreedom.org/#/

30.11.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.