Ukrayna’da çocuk ürünleri fuarında Türk şirketlerine büyük ilgi

f1

Kiev’deki Uluslararası Fuar Merkezi’nde 24 Mart’a kadar devam edecek olan Baby Expo Fuarı’na Türkiye’den birçok firma katılım gösteriyor.

fuar4UkraynaHayat ve DHA’nın sorularını yanıtlayan Türkel Fuarcılık Satış Direktörü Seval Arslan, fuarda Türk firmalarına gösterilen ilginin sevindirici olduğunu söyledi. Bu sektörde Ukrayna pazarının Türk şirketleri için önemine işaret eden Arslan, “Doğurganlık oranı çok yüksek olmasa da Ukrayna, sadece çocuk giyiminde değil, genel olarak hazır giyimde bizim en önemli partnerlerimizden biri. Rusya ile aralarındaki krizden önce hazır giyimde Türkiye’den Ukrayna’ya ihracat çok daha büyük hacimliydi. Çünkü Ukrayna, aldığı malın önemli kısmını Rus firmalara pazarlıyordu” dedi.

Özellikle çocuk giyiminde Ukrayna pazarının hala Türk şirketlerinin çoğu tarafından keşfedilmediğini belirten Arslan, “Ülkemizde çocuk giyim sektöründeki firmalar ihracat alanında son bir iki senede atılım yapmaya başladılar. İstanbul’daki firmalar dünyanın birçok pazarına yönelse de, çocuk giyiminin fabrikası olarak nitelendirebileceğimiz Bursa firmaları ise son iki senedir dünyaya açılmaya başladılar. Çocuk giyim sektöründe daha çok fazla katedilecek yol var. Ukrayna, bu alanda ciddi potansiyeli olan en önemli pazarlardan biri” diye konuştu.

Ukrayna’nın bu sektörde sunduğu fırsatlara dikkati çeken Bebedor şirketi Dış Ticaret Koordinatörü Selin Vatansever ise, “Ukrayna’da özellikle biberon ve emzik sektöründe çok fazla markanın olmayışı bir fırsat. Ukraynalı anneler, ürünlerle ilgili çok ciddi araştırma yapıyorlar. Ülkede alım gücü düşük olduğu için, hem kaliteli, hijyenik, hem de uygun fiyatlı ürünlerin pazarda şansı var. Bu segmentte Ukrayna’nın potansiyelinin yüksek olduğunu görüyoruz. Bebedor olarak bugün yaklaşık 30 ülkeye ihracatımız var. Örneğin Belarus, çok güçlü olduğumuz bir pazar. Nüfusu düşük olmasına rağmen en iyi ciro yapan ülkelerden biri.  Bu yüzden Ukrayna’da da şansımızın çok yüksek olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Sevi Bebe ve Bebedor’un Ukrayna distribütörleri Devrim Çelik ve Oğuz Yüksektaş, “Fuara katılımın geçen yıla göre yüksek olması ve özellikle Türk firmalarına yoğun ilgi gösterilmesi sevindirici. Ukrayna bebek ürünleri pazarı, yüksek potansiyeli ve yeniliklere açık olmasıyla Türk markaları için de önemli fırsatlar sunuyor” diyerek, Ukrayna’ya yatırım yapmadan önce pazarın çok doğru şekilde analiz edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Confy bebek bezi markasıyla fuara katılan Altunkaya Grubu Dış Ticaret Müdürü Mehmet Alper Daş ise, “Ukrayna’yla yeni çalışmaya başladık. İlk sevkiyatımızı geçen hafta ülkenin doğusuna yaptık. Şu anda bir distribütör arayışı içerisindeyiz. 60’a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Genelde Orta Doğu, Uzak Doğu, Balkan ülkeleri ile çalışıyoruz. Yeni pazarlara açılma hedefimiz var. Ukrayna pazarı önü açık bir pazar. Ürün kalitemizden dolayı burada da başarılı olacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

f3

 

f4

 

f2

 

22.3.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.