Esan’ın Ukrayna’da 25. yılı: “2019’da 350 bin ton operasyon hacmine ulaştık”

Türkiye’nin en köklü sanayi topluluklarından Eczacıbaşı Topluluğu’nun doğal kaynaklar alanında 1978’den beri faaliyet gösteren kuruluşu Esan, Ukrayna‘da faaliyet göstermeye başlayan ilk Türk şirketlerinden biri olarak ülkede 25. yılını doldurdu.

Bu haber 25 Mayıs 2020 - 15:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna ofisi ile Ukrayna, Türkiye ve İtalya’daki seramik sektörleri için kil, kaolin ve feldspat gibi ürünlerin tedariğini sağlayan Esan, 2019 yılında Ukrayna’daki madencilik yatırım faaliyetlerine yeniden hız verdi.

25 yıl önce ülkeye adım atan ve 1990’ların başında Avrupa seramik pazarına Ukrayna kilini ilk tanıtan şirket olan Esan, o tarihten bu yana Ukrayna’nın dört bir yanında madencilik ve ham madde tedariği alanında saygın bir yer edinmeyi başardı.

“2019’da 350 bin ton operasyon hacmine ulaştık”

UkraynaHayat’ın sorularını yanıtlayan Esan Ukrayna Ülke Müdürü Cenk Gültekin, “Ukrayna’da ana faaliyetimiz seramik endüstrisine yönelik ham madde alım ve satımı. 2019’da yaklaşık 190 bin ton kil ve kaoleni Ukrayna’daki ocaklardan alarak İtalya ve Türkiye’ye sevk ettik. Aynı dönemde Milas ocaklarımızda üretilen feldspat madeninden 160 bin ton sevkiyatın Ukrayna ve Rusya’daki seramik üreticisi müşterilerimize satışı Esan Ukrayna tarafından organize edildi” bilgisini verdi.

“Hedefimiz Ukrayna’da üretim yapmak” 

Gültekin, şirketin gelecekte Ukrayna’da kendi ocaklarında üretim yapmayı ve seramik endüstrisine yönelik ticari ürünleri lokal olarak depolayarak müşterilerine ulaştırmayı hedeflediğini söyledi.

Ukrayna’da iş yapmanın zorluklarına da değinen Gültekin, “Ülkedeki bürokratik yapı bazen iş yapmada zorluklara sebep olabiliyor. Bu zorluğu Büyükelçiliğimiz, Ticaret Müşaviliğimiz, American Chamber of Commerce, Ukrinvest ve Business Ombudsman’ın katkıları ile aşmaya çalışıyoruz” dedi.

Esan’dan Ukrayna’da pandemi hastanesine destek

Gültekin, Esan’ın, çalıştığı tüm bölgelerde sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde toplumsal kalkınmaya destek verdiğinin altını çizdi. Ukrayna’da da uzun yıllardır Kirovograd’da Valilik ile birlikte çocuklara yönelik Noel etkinliklerine ve Kiev’de TUİD ile birlikte Çernobil Çocukları etkinliğinin düzenlenmesine destek olduklarını aktaran Gültekin, koronavirüs (Covid-19) salgınında da Türkiye’de olduğu gibi Ukrayna’da da çalıştıkları bölgelerdeki hastanelere destekte bulunduklarını paylaştı.

Gültekin ayrıca “Kaolin ocağımızın bulunduğu Kirovograd ilindeki Kropvinitskiy Bölge Hastanesi’ne koronavirüs salgını sırasında artan hijyen ihtiyacını sağlamaları için yardımda bulunduk. Kirovograd Valiliği’nin yönlendirmesi ile hastaneye Beko marka çamaşır makineleri, hasta odaları için nevresim takımları ve çok sayıda tıbbi maske bağışlanarak, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda hastane yetkililerine teslim edildi” diye konuştu.

Covid-19 mücadelesini sürdüren hastanenin Başhekimi Larisa İvanovna da zor günlerinde yapılan bu anlamlı destek için teşekkür ettiklerini belirtti.

25.5.2020

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.