Erdoğan-Zelenskiy görüşmesi bugün: Serbest Ticaret Anlaşmasında imza bekleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günübirlik bir ziyaret için bugün Kiev’e geliyor. Görüşmeler kapsamında Türkiye ile Ukrayna arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının da imzalanması bekleniyor. Ukrayna tarafı, anlaşmayla ilgili bazı ayrıntıları açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Erdoğan ve Zelenskiy’nin 10. Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısı için Kiev’de bir araya gelecekleri ve stratejik ortaklık düzeyindeki ikili ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirerek iş birliğini daha da derinleştirme olanaklarını ele alacakları kaydedildi.

Açıklamada, iki liderin bölgesel ve uluslararası konular hakkında da görüş alışverişinde bulunacakları vurgulandı. Erdoğan’ın aralarında Dışişleri, Savunma, Ticaret ve Enerji bakanlarının da yer aldığı kalabalık bir heyetle Kiev’e gelmesi bekleniyor. Ziyaret, 1991’de bağımsızlığını kazanan Ukrayna ile Türkiye’nin ilişkilerinin 30.yılına denk gelmesi açısından sembolik önemde.

Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanması bekleniyor

Ziyaret öncesi Ukraynalı ve Türk yetkililer, iki ülke arasında 10 yılı aşkındır müzakereleri devam eden Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanacağını duyurdu.

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Yuliya Sviridenko, Türkiye’nin 10 bin 137 ürün kaleminde Ukrayna için gümrük vergilerini sıfırlayacağını, bunun tüm ihracat ürünlerinin yüzde 95’ini oluşturduğunu aktardı.

Ukraynalı Bakan, 1348 ürün için ise kota uygulanacağını ve gümrük tarifelerinin düşürüleceğini, 167 metalürji ürününde Ukrayna’nın ek kota elde edeceğini kaydetti.

Sviridenko, ulaşım araçları ve tekstil ürünleri için üç ila beş yıl arasında “geçiş dönemi” kuralları uygulanacağını bildirdi.

Anlaşmanın kamu alımlarını kapsamayacağına, yerli üreticiyi koruma yasasının Türk ürünleri için de uygulanacağına işaret eden Bakan, STA’nın onarılamaz hasarlara yol açması halinde, tarafların gümrük vergilerini geri getirebileceklerini ve en geç iki yıl içinde anlaşmanın şartlarının gözden geçirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını da aktardı.

Sviridenko, Ukrayna’nın Türkiye’ye hurda ihracatında vergi uygulama hakkının olacağını, tekstil, makine imalat, gemi ve uçak yapımı sektörlerinde de devlet teşviklerinin sağlanacağını belirtti.

3.2.2022

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.