Erdoğan’dan Türk iş dünyasına: “Ukrayna’nın yatırım cazibesi giderek artıyor” (VIDEO)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’nın son dönemde hayata geçirdiği reformlar sayesinde yatırımcılar için daha cazip bir ülke haline geldiğini söyledi. 

Bu haber 03 Şubat 2020 - 23:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukraynalı mevkidaşı Volodimir Zelenski ile birlikte Kiev’de düzenlenen Türkiye-Ukrayna İş Forumu’na katıldı.

“STA MÜJDESİ VERMEYİ ÜMİT EDİYORUZ”

Türkiye ile Ukrayna arasında serbest ticaret anlaşmasının (STA) kısa süre içinde imzalanmasının beklendiğini belirten Erdoğan, “Neyi beklediğinizi biliyoruz. Sizlerin en büyük ihtiyacının STA olduğunu biliyoruz. Sayın Başkan’la bu konuda mutabık kaldık. Ticaret bakanlarımız da kendi aralarında bu mutabakatın adeta metnini imzaladılar. İnşallah kısa süre içinde siz iş dünyamıza bu konuda müjdeli haberler vermeyi ümit ediyoruz” dedi.

‘MÜTEŞEBBİSLER İÇİN UKRAYNA’NIN CAZİBESİ ARTIYOR’

Ukrayna’da yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik yapılan reformların önemini vurgulayan Erdoğan, “Ukrayna, müteşebbisler için cazibesini giderek artıran bir ülke. Türk ihracatçısının Ukrayna’nın, Ukrayna ihracatçısının da ülkemizin sağladığı avantaj ve imkanları tanıması, keşfetmesi gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye’nin Karadeniz’den komşusu Ukrayna ile münasebetlerinin her geçen gün daha da güçlendiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ukrayna bizim için dost bir ülke olmanın ötesinde stratejik ortaktır. Türkiye ve Ukrayna coğrafi konumları ve ekonomileri itibarıyla birbirlerini rakip değil, değerli birer ortak gören ülkelerdir. Bu bakış açısının en güzel meyvesi ülkelerimiz arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey mekanizmasıdır” ifadelerini kullandı.

Bugün konseyin sekizinci toplantısını gerçekleştirdiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek ikili gerekse heyetler arası görüşmelerde ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele aldıklarını, imzalanan anlaşmalarla münasebetlerin ahdi zeminini daha da kuvvetlendirdiklerini anlattı.

“Sizlerin işlerini kolaylaştıracak, sizin sıkıntılarınızı giderecek, siz iş dünyamıza yeni ufuklar açacak kararlar aldık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ukrayna ile sahip olduğumuz sağlam siyasi zemin hiç kuşkusuz her iki ülke iş çevreleri için de önemli bir güvencedir. Bu zeminin hakkını verme noktasında her birinizin büyük çaba sarf ettiğini görüyoruz. Biz devlet adamlarının desteği, siz iş dünyamızın gayretleriyle hamdolsun Ukrayna ile ticaret hacmimiz bu sayede her sene yükselmiştir, yükseliyor” şeklinde konuştu.

Geçen yıl iki ülke ticaretinin yüzde 10,2 artarak 4,8 milyar dolara ulaştığına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk müteahhitlik sektörünün Ukrayna’da bugüne kadar toplam 6,3 milyar dolar değerinde 184 projeye imza attığını dile getirdi.

“TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİNDE UKRAYNA’NIN ANA DESTİNASYONLARINDAN BİRİ”

“Türkiye sağlık turizminde Ukrayna’nın ana destinasyonlarından biri hâline geldi. Geçtiğimiz yıl Ukrayna’dan tedavi için 20 bin kişi geldi” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm sektöründe de çok büyük bir ivme yakalandığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkelerimiz arasında vizeleri kaldırarak kimlikle seyahat edilmesine imkân tanıdık. Böylece 2019 yılında 1 milyon 550 bin Ukraynalı turisti Türkiye’de ağladık. Bu rakam önceki seneye göre yüzde 12’lik bir artışa tekabül ediyor. Aynı dönemde Türkiye’den de 217 bin vatandaşımız Ukrayna’yı ziyaret etti” ifadesini kullandı.

Ayrıca savunma sanayi, teknoloji, iletişim altyapısı, telekomünikasyon gibi stratejik sektörlerde de ortaklığın güçlendiğini de kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk şirketlerinin özellikle haberleşme, gıda, tekstil, bankacılık ve inşaat malzemeleri alanlarında Ukrayna’da ciddi yatırımları bulunuyor. Bu ülkedeki yatırımlarımızın toplamı 3 milyar doları aşıyor. Otomotiv, demir çelik, savunma, 4,5G teknolojilerinde de Türkiye ile Ukrayna arasında önemli bir potansiyel olduğuna inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu alanlarda da iş birliğimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE İLE UKRAYNA ARASINDAKİ TİCARET HACMİNİ 10 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Bugünün dünyasında özel sektörün ekonominin lokomotifi olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani bu işin lokomotifi sizsiniz. Bize düşen iş dünyasının önündeki bürokratik zorlukları ve engelleri kaldırmak. Biz bunu yaparız. Önünüzdeki bu engelleri kaldırdıktan sonra size de açılan bu yoldan koşmak gelir. Malumunuz, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaret hacmini 2 kat artışla 4,8 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarmayı 2023 itibariyle hedefliyoruz. Bu konuda her iki liderde de irade mevcut. Bugün değerli dostum ile bunu bir kez daha teyit ettik. Öte yandan bu hedefe hükûmetler olarak tek başına varamayız. İş dünyasının da sorumluluk üstlenmesi, bize destek olması gerekir. Bu hedefe ulaşma noktasında sizlerin en büyük ihtiyacının, şimdi altını çiziyorum, neyi beklediğini biliyorum, serbest ticaret anlaşması olduğunu biliyoruz. Sayın Başkan ile bu konuda mutabık kaldık ve Ticaret Bakanlarımız da kendi aralarında bu mutabakatın adeta metnini imzaladılar. İnşallah kısa sürede siz iş dünyamıza bu konuda müjdeli haberler vermeyi ümit ediyoruz.”

ZELENSKİ’DEN TÜRK İŞ DÜNYASINA DAVET

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise, Türk iş dünyasını Ukrayna’da yatırım yapmaya ve özelleştirme projelerinde yer almaya davet etti. Ukrayna’da iş dünyasının önündeki engelleri kaldırmaya yönelik reformların hayata geçirildiğinin altını çizen Zelenski, idari bariyerlerin kaldırılması, üreticilerin haklarının genişletilmesi, kamu hizmetlerinin dijitalleştirilmesi, arazi piyasasının şeffaflaştırılması ve büyük çaplı özelleştirmeler gibi konularda yapılan refomlarla ülkeye daha fazla yatırım çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

Ukrayna’ya yatırım yapan şirketlere vergi muafiyeti sağlayacaklarını da vurgulayan Zelenski, Türk yatırımcılara ülkedeki altyapı projelerine katılma çağrısı yaptı. Ukraynalı lider, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanması halinde, tarım, sanayi, gıda, enerji, konut gibi alanlarda yatırımların ivme kazanmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Участь Президента України Володимира Зеленського та Президента Турецької Республіки Реджепа Таїпа Ердогана в українсько-турецькому бізнес-форумі.

Офіс Президента України paylaştı: 3 Şubat 2020 Pazartesi

3.2.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.