Erdoğan istemişti: “Rusya’daki Ukraynalı siyasi tutukluların isimleri Türkiye’ye iletildi”

Ukrayna’nın, Rusya hapishanelerinde bulunan tüm Ukraynalı siyasi tutukluların isimlerini Türkiye ile paylaştığı bildirildi.

Kırım Tatarlarının onursal lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Rusya’dan Ukraynalı siyasi mahkumların serbest bırakılmasını talep etmeye hazırlandığını açıklamıştı.

Unian ajansına açıklamada bulunan Kırımoğlu, Rusya hapishanelerindeki Ukrayna vatandaşı siyasi tutukluların isimlerinin tam listesinin T.C. Kiev Büyükelçiliği’ne teslim edildiği söyledi.

Kırımoğlu, daha önce yaptığı açıklamada, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) açılışında Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile birlikte Erdoğan’a konuyu ilettiklerini belirterek, “Erdoğan’a, bugün Rusya hapishanelerinde 70’den fazla siyasi tutuklunun olduğunu söyledim ve bu kişilerin serbest bırakılması için Putin ile görüşmesini rica etim. Erdoğan, konuyla ilgili gereğinin yapılacağını, ama en azından birkaç ismi kendisine iletmemizi istedi. Sentsov’un, Konçenko’nun isimlerini söyledim” demişti.

Kırımoğlu, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, Rusya’daki Ukraynalı siyasi tutukluların isimlerinin tam listesini kısa süre önce Kiev’den talep ettiği bilgisini de paylaşmıştı.

28.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.