Erdoğan, Hablemitoğlu cinayeti zanlısının Türkiye’ye götürüldüğünü duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Necip Hablemitoğlu suikastı zanlısı Nuri Gökhan Bozkır’ın MİT tarafından Ukrayna’da bulunduğunu açıkladı.

Erdoğan, dün NTV’de katıldığı canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Hablemitoğlu cinayeti  zanlılarından Nuri Gökhan Bozkır’ın Türkiye’ye götürüldüğünü açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Bunu ilk defa bugün açıklayacağım. MİT uzunca süredir bu suikastın (Hablemitoğlu suikastının) katil zanlılarından olan Nuri Gökhan Bozkır’ın izini sürüyordu.

Bu şahıs kırmızı bültenle aranıyordu. Kaçtığı yurt dışında 2015 yılından itibaren FETÖ medya organlarına verdiği röportajlarında da ülkemiz aleyhine asılsız iddialarda bulunuyordu.

İstihbaratımız Ukrayna’da saklandığını tespit etti ve bu şahsın yakalanarak ülkemize getirilmesi konusunda Zelenskiy’le de konuştuk.

Bu kişi cinayetin zanlısı olarak ülkemiz yargısına hesap veriyor. Bu iş neticelendi, FETÖ’yle irtibatı konusunda DEAŞ’a silah ve mühimmat temin ettiği de bilinen birisi. Bu kişinin yakalanıp ülkemize getirilmesi geçmişteki faili meçhul cinayetleri aydınlatma konusundaki kararlılığımızın da ispatıdır.”

Hablemitoğlu’nun eşinden ve avukatından açıklama

Hablemitoğlu ailesinin avukatı Ersan Barkın, katil zanlısı Gökhan Bozkır’ın getirilmesine ilişkin, “Türkiye’ye getirildiği ve ifadesinin alındığı hususunda bilgimiz Cumhurbaşkanı’nın TV’den açıklamasıyla oldu” diye konuştu.

Barkın şu ifaleri kullandı:

“Hablemitoğlu suikastı kapsamında 2019’da Ukrayna’da yakalanan kişinin Türkiye’ye getirildiği ve ifadesinin alındığı hususunda bilgimiz Cumhurbaşkanı’nın TV’den açıklamasıyla oldu. Umarız, cinayetin ve ardındaki gücün şüpheye yer bırakmayacak biçimde aydınlanmasına katkısı olur.”

Necip Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Biz canımızdan olup, hayal bile edemeyeceğiniz zor bir 20 yılı tamamladık. Adalete, devlete inancımızı ve güvenimizi kaybettik. Ayrıca ne ailemize, ne avukatımıza iletilen herhangi bir şey yok. Süreci, yaşadıklarımızı bilemezsiniz. O yüzden yorumlarınıza dikkat ediniz” ifadelerine yer verdi.

27.1.2022

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.