İş dünyasının tahminleri: Grivnayı 2020’de ne bekliyor?

Ukrayna’da son dönemde güçlenen grivnayı yakın vadede ne bekliyor? İş dünyasının döviz piyasasından 2020 yılı beklentileri neler? Hangi faktörler kısa vadede kurları etkilebilir? İşte tahminler:

Ukrayna’da dün bankalararası piyasada 25 grivnanın üzerine çıkan dolar kuru, daha sonra 24,87 grivnaya geriledi.

Minfin.com.ua’nın aktardığı Merkez Bankası anketine göre, Ukrayna’da iş dünyasının temsilcilerinin önümüzdeki 1 yıl için ortalama dolar kuru beklentisi 27,96 grivna. Bir önceki çeyrekte bu rakam 28,82 grivnaydı.

Şirketlerin yüzde 32,3’ü dolar kurunun 2020’de 27 grivnanın üzerine çıkmayacağını tahmin ediyor.

Önümüzdeki günlerde kurlara etkide bulunabilecek faktörler şöyle sıralanıyor:

-Ekim ayı içinde ihracatçılar devletten KDV iadesi ödemelerini alacak. Bunun ardından ihracatçı şirketlerin döviz satışlarında azalma bekleniyor. Bunun etkisiyle bankalararası piyasada döviz arzının azalması grivnanin elini zayıflatabilir.

-İş dünyasının vergi ödemelerinin bu hafta içi tamamlanması nedeniyle, şirketlerin çoğu döviz işlemlerini sonlandırma yoluna gidebilir.

-Maliye Bakanlığı’nın devlet tahvil satış ihalesi açması, yabancı yatırımcıların bankalararası piyasada döviz işlemlerini hareketlendirebilir. Yabancıların döviz alım satımları Ukrayna’da kurları etkileyen en önemli etkenlerden biri olarak gösteriliyor.

-Merkez Bankası’nın döviz satışı ve piyasalardaki spekülatif hareketler de kurlardaki değişime etki eden faktörler arasında.

22.10.2019

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.